Odlov na Jordánu skončil. Víme, zda se podařilo naplnit plán

Odlov na Jordánu skončil. Jak dopadl? (zdroj město Tábor / foto Karel Havlíček)

TÁBOR – V minulém týdnu probíhal na Jordánu odlov ryb. Jeho cílem je udržet, případně zlepšit kvalitu vody pro rekreační účely. Hydrobiologové provedli celkem deset zátahů, původní plán se jim však naplnit nepodařilo. Dnes o tom informoval tiskový mluvčí města Tábor Luboš Dvořák.

V minulém týdnu, konkrétně od 16. do 20. září 2019, se uskutečnil na údolní nádrži Jordán odlov ryb, který prováděli pracovníci Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích pod vedením doc. Jiřího Peterky.

Práce hydrobiologů se uskutečňují v rámci projektu „Redukce biomasy nežádoucích druhů ryb za účelem snížení negativních projevů eutrofizace na nádrži Jordán.“ Jak vysvětlují biologové, regulace nevhodného složení rybí obsádky má zásadní cíl – udržet, případně zlepšit kvalitu vody pro rekreační účely.

A jak odlov dopadl? Jak nám sdělil Jiří Peterka, hydrobiologové provedli celkem deset zátahů zátahovou sítí 200 na 6 metrů, 43 tahů vlečnou sítí 6 na 3 metry. „Tyto techniky jsme ještě doplnili o hlubinný elektrolov po celém obvodu nádrže Jordán,“ uvedl vedoucí projektu.

Celkový úlovek činil 1 713 kilogramů ryb, z čehož 1 473 kilogramů ryb (převážně plotice, ouklej, cejn, cejnek a menší okouni) bylo vysazeno do jiných revírů Českého rybářského svazu (mimo jiné do Lužnice) nebo předáno zoologickým zahradám jako krmení. Celkem 240 kilogramů dravých ryb a kapra vrátili vědci zpět do nádrže Jordán. Nepodařilo se tedy naplnit původní plán odlovit za pět dnů až 10 tun ryb.

Druhý průzkum obsádky

Projekt bude pokračovat. V týdnu od 30. září do 4. října 2019 se hydrobiologové k Jordánu vrátí. Provedou komplexní průzkum rybí obsádky, který má upřesnit efektivitu provedeného odlovu. První kompletní ichtyologický průzkum nádrže proběhl loni od 10. do 13. září 2018.

Kvalita vody v Jordánu se sleduje posledních pět let po ukončení obnovy nádrže v roce 2014. Vědecký tým z různých univerzit doporučuje městu Tábor čtyři opatření proti zhoršování kvality vody: vybudování srážecí stanice fosforu, právě regulaci složení rybí obsádky, jednání s obcemi na povodí o zprovoznění čističek s terciálním stupněm čištění (tedy odbourání fosforu) nebo jako doplněk instalaci čeřicích věží.