Technoference. Tušíte, jaké chování tento pojem označuje? Podléháte mu také?

Chytré mobily se staly neoddělitelnou součástí našeho života. Připojení na internet dvacet čtyři hodin denně už nikdo nepovažuje za výhodu, ale naopak za úplnou samozřejmost. Toto ohromné ulehčení života je však mnohdy vykoupeno poměrně vysokou daní. Odborně se označuje technoference.

Mobily sbližují se světem, ale mnohdy odcizují ty nejbližší

Mobily mnohé z nás doprovázejí ještě věrněji než náš vlastní stín. Je běžné brát si je s sebou do postele nebo na záchod. Neustále něco čteme nebo s někým komunikujeme. Vzdálenost pro nás totiž nehraje žádnou roli. Takže paradoxně máme nejméně času na ty, kteří jsou nám nejblíže. Oni přece počkají, vždyť s námi bydlí. My totiž musíme právě vzít hovor, protože volá kolega z práce, vyřídit chat se známým a ještě dát like videu, které nám poslala atraktivní brunetka. No, u toho všeho si ještě potřebujeme umýt zuby, protože máme tak nějak dojem, že pořád nestíháme.

O nic nepřijít, u všeho být

Výraz technoference vznikl ze spojení dvou anglických slov: „techological“ (technologický) a „interference“ (vyrušování). Pojem můžeme přeložit jako zasahování moderních technologií do života.  Definice říká, že se jedná o potřebu neustále přerušovat běžné aktivity, jako je konverzace, jídlo, sport nebo i sex, kontrolováním mobilu. Odloučit se třeba na hodinu od svého inteligentního přístroje je pro člověka bolestné, protože má pocit, že přijde o nějakou důležitou informaci, že bude mimo dění.

Narušování soukromí

Nepřetržité pípání nebo vyzvánění mobilu a následné vyřizování záležitostí velmi vážně narušuje  vztahy, zejména rodinné či partnerské. Najednou totiž přestává existovat jasná hranice mezi časem, který věnujeme pracovním záležitostem, koníčkům přátelům či sportu na straně jedné a rodině na straně druhé. Dochází k silnému narušení soukromí a mnohdy také vzájemné důvěry. Vše se mísí a prolíná. Věta mladé ženy (32 let) hovoří za vše: „Když jdeme s manželem večer do postele, mám dojem, že je tam s námi polovina jeho přátel z facebooku, včetně jeho sekretářky a kolegy. Někdy mám pocit, že jsem tam navíc.“

Nesoustředěnost

Další věcí je, že lidský mozek není schopen být neustále rozptylován vykonáváním mnoha činností současně. Pokud se učíme s dítětem do školy a u toho nám i jemu během hodiny několikrát zazvoní mobil, je soustředění narušeno, práce trvá déle, mnohdy s horším výsledkem. Pokud večeříme s partnerem, což je po celém dni mnohdy jediná společná klidná chvilka, a on neustále pokukuje po displeji svého mobilu, pak v podstatě je sice přítomen fyzicky, nikoli však duševně.

Nedejte technoferenci šanci

Nedovolte informačním technologiím, aby si z vás udělali své otroky. Po příchodu domů mobil odložte. Nemějte ho neustále u sebe. Během společného jídla mobil nemá na stole co dělat. Domluvte se s partnerem, kdy a kam má mobil přístup zakázán. Určitě by měl mít stopku večer do ložnice.