Čestné místo pro folklorní legendu. Reliéf Jaroslava Staňka už zdobí Slováckou búdu

Foto: Odhalení busty J. V. Staňka. Zdroj: Město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Reliéf s podobiznou patrona slováckého folkloru Jaroslava Václava Staňka odhalili minulý pátek nadšenci pro lidovou kulturu na zdi Slovácké búdy v uherskohradišťských Smetanových sadech. „Obyvatelé Uherského Hradiště opět dokázali, jak hluboko mají zakořeněno aktivní provozování kultury, které J. V. Staněk spoluvytvářel, popularizoval a předával dál. Měl ohromný podíl na rozvoji a povznášení místního folkloru, jsem moc rád, že se na něj nezapomíná,“ uvedl starosta města Stanislav Blaha.

Nápad odhalit osobnosti J. V. Staňka na Slovácké búdě pamětní desku vzešel od samotných folkloristů, zastoupených dcerou J. V. Staňka Radkou Baborákovou a vedoucí Hradišťánku Štěpánkou Tománkovou. „Jaroslav Václav Staněk byl pro všechny především ohromným vzorem,“ zhodnotila významnou postavu hradišťského folkloru Tománková. Návrh pamětního reliéfu pochází od akademického sochaře Daniela Trubače. Na akci se významnou měrou podílel uherskohradišťský Klub kultury.

Rodák z Uherského Hradiště, malíř, grafik, scénograf, choreograf, primáš, umělecký vedoucí souboru Hradišťan Jaroslav Václav Staněk zasvětil svůj život umění a folkloru.  Trvale se zapsal do kulturního života Uherského Hradiště. Byl zakládajícím členem, prvním primášem a choreografem Hradišťanu, založil dětský folklorní soubor Hradišťánek. Působil i jako scénograf Slováckého divadla.

Foto: Odhalení busty J. V. Staňka. Zdroj: Město Uherské Hradiště
Foto: Odhalení busty J. V. Staňka. Zdroj: Město Uherské Hradiště
Foto: Slovácká búda. Zdroj: Město Uherské Hradiště