Převážnou část dne trávíme v uzavřených místnostech. Co v nich dýcháme?

V pracovní den strávíme minimálně osm hodin  v práci a zbytek dne převážně doma. Pokud pracujeme ve výrobním provozu, je nám jasné, že zde příliš čistého vzduchu do svých plic nenačerpáme. Neradujte se však ani tehdy, pokud sedíte v moderní kanceláři. Ani zde to není úplná výhra. A doma? Nakoupili jste plno čistících prostředků. Máte vzorně uklizeno, nepřežije u vás jediná špinavá bakterie. Jenže ani toto nestačí.

Za jeden den se v plicích vymění při normální, ne příliš fyzicky náročné, činnosti 10 000 až 12 000 litrů vzduchu. Pro lidské zdraví by bylo samozřejmě nejlepší, kdyby tento vzduch byl čistý, bez příměsi škodlivin. Nicméně se jedná o těžce dosažitelný ideál. V běžném životě jde o to, abychom vdechovali těchto škodlivin co nejméně.

Co všechno dýcháme

I když pracujeme v moderní a čisté kanceláři, lze předpokládat, že vzduch nebude v pořádku. Bude totiž obsahovat látky, které se uvolňují z kopírek, nábytku a nejrůznějších syntetických materiálů, chemických osvěžovačů vzduchu atd. Situaci nezlepší ani pokud kolegové používají parfémy. Někdy jejich různorodá směsice vytvoří až nedýchatelnou atmosféru. A co naleštěné domovy? Pravidelný úklid je samozřejmě na místě. Nicméně myslet si, že dokonalá hospodyňka má plnou skříň úklidových přípravků, je omyl. Čím více chemie používáme na úklid, tím hůře pro nás. Většinou se z ní určitá část dostane do vzduchu a my vše samozřejmě vdechujeme. Takže ideální by bylo přiklonit se k přírodním prostředkům našich babiček, které používaly např. ocet, jedlou sodu a citrón.

Samostatnou kapitolou jsou pobyty ve vydýchaných nebo zakouřených prostorách. Nedýchatelno bývá často v čekárnách u lékaře nebo také ve školkách a školách. Ve vzduchu je zpravidla zvýšený výskyt virů a bakterií, které se těší, až si smlsnou na jedinci s oslabenou imunitou. Pokud máme to štěstí, že jsme díky bezohlednosti  některého člena rodiny pasívním kuřákem, pak nám hrozí zvýšené riziko astmatu, zánětu dýchacích cest nebo dokonce středního ucha (časté u malých dětí) a jiné radosti.

Jak dýchat lepší vzduch?

Pro ty, kteří bydlí na čistém venkově, je rada jednoduchá. Pobývejte co nejvíce venku a vdechujte z plných plic čistý vzduch. Pokud ovšem bydlíte ve velkém městě, popř. ve smogových oblastech, pak je situace složitější. Snažte se trávit čas v zelených oblastech města a o víkendech vyrážejte třeba do lesů nebo na hory, kde dopřejete vašemu tělu alespoň krátkodobou očistu čerstvým vzduchem. Doma nezapomínejte na pravidelné větrání. Pokud není právě aktuální smogová situace, větrejte co nejčastěji. Odborníci tvrdí, že je lépe vyvětrat pořádně a krátce, než větrat dlouze a málo (mikroventilace, pootevřená okna). Používejte v místnostech co nejméně chemie a na umělé osvěžovače vzduchu rovnou zapomeňte.