Ujdou revmatici z Vysočiny 100 kilometrů? Pomozte jim i vy!

VYSOČINA, 30. září – Na sobotu 12. října připadá Světový den artritidy. Revma Liga Česká republika připravuje zajímavý program v Praze. Klub Jihlava, který sdružuje pacienty s revmatoidní artritidou z celé Vysočiny, nezůstává pozadu a chystá na sobotu pochod s názvem Pojďme projít Vysočinou. Přidat se mohou i zdraví příznivci pohybu, kteří si udělají procházku po Telči a pomůžou splnit cíl – ujít společně alespoň 100 kilometrů. Zároveň mohou otisknout svou ruku na památeční arch, kam připíšou počet ušlých kilometrů, a podpoří tak výzvu Revma v pohybu, kterou loni na Světový den artritidy vyhlásila Revma Liga ČR.

Pomozte revmatikům ujít 100 kilometrů

Startujeme v sobotu 12. 10. ve 13.00 z Panského dvora v Telči. Účastníci pochodu se mohou vrátit zpátky do Panského dvora, aby tady za pomoci zdravotně nezávadné barvy obtiskli svou dlaň na památeční arch a zaznamenali výsledek procházky. „Ruka je totiž jakýmsi symbolem nemoci. Nejčastěji v začátku zasahuje artritida malé klouby na prstech rukou, které jsou nejvíc poznamenané nemocí,“ vysvětluje Jana Křížková z klubu Jihlava a dodává. „Na místě náš sportovní výkon oslavíme a vylosujeme šťastného výherce, který získá zajímavou cenu. Připravujeme i malou besedu o tom, jak správně pečovat o svá záda, aby nebolela. To totiž v době počítačů řešíme všichni, my nemocní, ale i ti zdraví.“

Jak se projevuje revmatoidní artritida

S revmatoidní artritidou se u nás potýká přibližně 69 000 nemocných. Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být také děti, a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou (JIA) trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let. Jde o velmi agresivní onemocnění, u kterého dochází k poškození kloubů. Zároveň může mít tato nemoc vážný dopad na růst a vývoj kostí. Existuje několik podtypů této choroby, které jsou rozdělené jednak podle počtu postižených kloubů, jednak podle přítomnosti dalších přidružených projevů (např. horečky).
Možností, které se při léčbě juvenilní revmatoidní artritidy (JIA) nabízejí, je celá řada. Podobně jako u dospělých jsou ale přítomny i nežádoucí účinky těchto léků, zejména kortikoidů. Proto je třeba jejich podávání pečlivě sledovat a dbát bezpečnosti. Velkou šancí, kterou může dnešní medicína postiženým dětem nabídnout, je biologická léčba. Ta může u dětí podobně jako u dospělých potlačit zánětlivou aktivitu spuštěnou imunitním systémem proti vlastní tkáni.

Výzva Revma v pohybu

Od loňského října se revmatici zapojují do výzvy Revma v pohybu. Sami si určí, kolik by daný měsíc chtěli ujít a s pomocí krokoměrů nebo aplikací na mobilních telefonech sledují, zda cíle dosáhli a jakou vzdálenost reálně urazili. Výsledky průběžně zaznamenají do vlastního profilu na stránkách Revma Liga ČR. Podle fyzioterapeutky Mgr. Maji Špiritović, Ph.D. z pražského Revmatologického ústavu je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní. „Pro dobrou kontrolu nad nemocí musí být v souladu duše i tělo a k tomu je pohyb vhodným prostředkem.“