Liberečtí celníci zadrželi pašeráky léků z Polska. Výrobci drog přišli o 1,5 kg tablet

LIBEREC – Liberečtí celníci odhalili v minulých dnech dva případy pašování léku z Polska, který slouží k nedovolené výrobě drog. K oběma případům došlo během jednoho týdne.

Minulé pondělí zastavili celníci při kontrolní činnosti na silnici I/35 u čerpací stanice před sjezdem na Chrastavu vozidlo Škoda s českou registrační značkou. Přímo u řidiče hlídka pak našla ukrytých půl kila léků. „Jednalo se o půl kila tablet medikamentu Cirrus, který bývá právě pro vysoký obsah pseudoefedrinu zneužíván k nedovolené výrobě pervitinu. Ze zajištěného množství 1319 kusů tablet by bylo možné při 80% izolaci vyrobit až 93 gramů drogy,“ uvedl tiskový mluvčí libereckých celníků Martin Stočes.

Větší případ nelegálního převozu co do množství tablet odhalila hlídka libereckých celníků předchozí čtvrtek u Hrádku nad Nisou, když si vytipovala ke kontrole osobní vozidlo Škoda přijíždějící od státní hranice s Polskem. V tomto případě byl průběh kontroly dramatičtější. Na pokyn k zastavení řidič nereagoval a pokračoval v jízdě. Hlídka se za vozidlem ihned rozjela, nicméně řidič prudce přidal a pokračoval v rychlé jízdě do Hrádku nad Nisou, po ulici Žitavská a Nádražní až k železničnímu přejezdu, kde ho zastavily spuštěné závory a projíždějící vlak. Dál už raději poslechl pokynů celníků. Hlídce pak na svou omluvu řekl, že ujížděl, protože se bál přepadení.

Hlídka na bezpečnějším místě důkladně auto zkontrolovala a našla skutečný důvod, proč řidič nechtěl zastavit a snažil se celníkům ujet. Pod sedadlem řidiče celníci objevili černou igelitovou tašku se dvěma sáčky, které obsahovaly bílé tablety se symbolem „C“, značící tablety léku Cirrus. Celkem celníci zajistili 1 kg tablet. Odhadem by bylo možné ze zajištěného množství 2639 tablet vyrobit při 80% izolaci 187 gramů drogy. „Léky byly již vyloupané z blistrů, bez krabiček. V tomto případě bylo více než zřejmé, že léky neměly sloužit k medicínskému využití, ale právě jako prekurzor k ilegální výrobě pervitinu. Za převezené zboží měl muž obdržet finanční odměnu. Nyní mu místo toho hrozí v případě pravomocného odsouzení trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Trestní stíhání je vedeno na svobodě,“ uvedla policejní tisková mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Foto: Celní úřad pro Liberecký kraj a ilustrační foto