Ještě nemáte splněno? Odpovíme vám na nejčastější otázky kolem povinného čipování psů

Majitelům psů zbývají už jen dva měsíce, aby své miláčky nechali označit mikročipem. Od 1. ledna příštího roku totiž vstoupí v platnost novela veterinárního zákona, podle které je povinné očkování psa platné pouze v případě, že je pes označen mikročipem. „Štěňata musí být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi a to, pokud jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Někteří majitelé pejsků mikročip pořídili i bez zákonné povinnosti. Stále ale existuje mnoho těch, kteří ještě váhají, přestože jim hrozí vysoká pokuta. Pokud máte k povinnému čipování ještě otázky, připravili jsme si pro vás odpovědi na některé z nich.

Na koho se povinné čipování vztahuje?

Od 1. ledna musí být mikročipem opatřeni všichni psi kromě těch, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. červencem 2011. Bez povinného čipu nebo označení je očkování proti vzteklině neplatné.

Je čipování bezpečné? Hrozí něco mému psovi?

Podle SVS jde o šetrný jednorázový úkon. Mikročip je velký asi centimetr a aplikuje se jehlou do podkoží zvířete. Obal je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organizmus nebude reagovat jako na cizí těleso. Sám žádnou energii neprodukuje, jedná se o pasivní nosič informací, který aktivuje speciální čtecí zařízení.

Kolik to bude stát?

Cena samotného mikročipu se pohybuje kolem 120 a 600 korunami. Připočítat ale musíte i práci veterináře, která se bude dost lišit. Další peníze zaplatíte za případné zapsání psa do registru, bez kterého přijdete o výhody zavedení mikročipu. Tento úkon ale není povinný.

Kdo mikročip zavede?

Obraťte se na jakéhokoliv soukromého veterinárního lékaře. Jejich seznam najdete na webu.

Proč se povinnost zavádí?

Podle SVS by opatření psa mikročipem mělo pomoci zjistit identitu psa, účinněji monitorovat chovy i pomoci lidem při prodeji a prokázání vlastnictví psa. Jenže údaje o psech a majitelích jsou v soukromých databázích, do kterých zatím nikdo nemusí provádět povinný zápis. Některá velká města ale povinnou registraci už mají stanovenou vyhláškou.

Vznik centrálního registru je zatím v nedohlednu. V září letošního roku byl v Poslanecké sněmovně předložen návrh, podle kterého by k zavedení centrální evidence označených psů vedené státem mělo dojít k 1. lednu 2022. O podrobnostech návrhu se zatím jedná.

Kdo bude provádět kontroly?

Kontroly mohou provádět pracovníci Státní veterinární správy.

Hrozí mi pokuta?

Bez povinného čipu nebo tetování je očkování proti vzteklině neplatné. Ve správním řízení vám může hrozit až dvacetitisícová pokuta.

Vztahuje se povinnost i na jiné druhy zvířat?

Pokud necestujete s kočkou nebo fretkou do zahraničí, povinný čip musí mít pouze psi.