Liberecký kraj sjednotí označení autobusových zastávek

LIBERECKÝ KRAJ – Minulý týden začala dlouho připravovaná plošná výměna označníků autobusových zastávek. Plošná výměna 2851 kusů dopravních značek na 1377 autobusových zastávkách jen na krajských silnicích II. a III. třídy v celém kraji je naplánována na 5 let.

Ještě letos bude osazeno více než 500 ks označníků na zastávkách na Frýdlantsku, Hrádecku-Chrastavsku a na Českodubsku. V roce 2020 budou osazovány označníky na zastávkách při silnicích II. třídy v ostatních oblastech Libereckého kraje. V letech 2021 a 2022 se pak budou přeznačovat autobusové zastávky na silnicích III. třídy. Rok 2023 je jako rezerva.

„Náklady na výměnu označníků jsou stanoveny na 7 milionů korun. Cílem je sjednocení vzhledu zastávek v celém Libereckém kraji a nahradit nesourodou směs smaltových tabulí, samolepek a různých forem kulatých dopravních značek – označníků, většinou za hranicí své životnosti,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Nové označníky už naleznete na asi padesáti zastávkách, které prošly od roku 2018 rekonstrukcí společně s přilehlou komunikací, nebo se jedná o zastávky nově zřízené. Při dalších rekonstrukcích se již budou osazovat nové značky automaticky. Nové řešení zastávkového označníku zahrnuje kromě symbolu autobusu s logem IDOL také dobře viditelnou informaci o názvu zastávky a čísly zastavujících linek. Číslo v modrém kroužku značí pozici nástupní hrany a plánuje se jejich zobrazení i v jízdních řádech. „V minulosti si označník zřizoval sám dopravce, ale od 4. října 2017 přešla povinnost označování zastávek z dopravců na vlastníky komunikací,“ dodal radní Sviták.

Foto: Liberecký kraj