Dítě s tetanem ukázalo, jak nebezpečné je odmítat očkování. Ministerstvo zdravotnictví vyvrací mýty

ilustrační foto

BRNO – Stav tříletého chlapce z Blanenska s tetanem v brněnské fakultní nemocnici se lepší. Je z nejhoršího venku, stále však nemá vyhráno. Chlapec se zřejmě nakazil, když si zhruba v půlce srpna strčil zrezavělou baterii do nosu.

Lékaři v brněnské nemocnici mu ji vytáhli, ale nenapadlo je, že není očkovaný proti tetanu. Chlapci předepsali antibiotika, která mu však matka údajně nepodávala. Nemoc se začala projevovat na začátku září. Chlapec byl převezený do Brna na JIP a prodělal několik záchvatů křečí. Lékaři mu museli zajistit dýchání pomocí řezu do krku. „Jeho stav je dobrý. Komunikuje, sám jí i sedí, ale ještě zůstane na klinice dětských infekčních nemocí,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

zdroj: www.mzcr.cz

V Česku to je třetí případ tetanu za posledních 18 let. V roce 1997 se jednalo o seniora, který nebyl včas přeočkován. Onemocnění tetanem je velmi nepříjemné, na postižené je hrozný pohled, jak je ohýbá křeč do tvaru luku. Trpí velkými bolestmi a nemohou dýchat. I v podmínkách kvalitních lékařských systémů je onemocnění z deseti procent smrtelné. Bakterie, která ho způsobí, se vyskytuje všude v půdě, proto je očkování tak potřebné. Proočkovanost hexavakcínou je u nás 93 procent, tedy ze 100 tisíců dětí je tu 7 tisíc, které naočkovány nejsou. Nikdy nebyla stoprocentní proočkovanost, protože u několika jedinců by se mohly vyskytnout kontraindikace. Hexavakcína obsahuje protilátky také proti obrně, hepatitidě B nebo záškrtu. Pokutě od hygieniků se rodiče vyhnou. Podle ředitelky protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek má být dítě do roku věku naočkované hexavakcínou, hygienici pak mají další rok na to, aby v případě neočkování zahájili přestupkové řízení. Chlapec už je ale tříletý. „Máme desítky případů ročně, kdy rodiče dítě neočkují. Někdy to skončí pokutou, jindy promlčením,“ dodala Ciupek. Na jižní Moravě jen za letošní rok řeší hygienici 55 případů odmítání očkování. „Postup rodičů byl neadekvátní, nebyla to jen averze vůči očkování, ale i proti antibiotikům, byla tu snaha o přírodní přístup. Je to v Česku rarita,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Ale proočkovanost klesá, je tu asi 7 tisíc dětí ročně, které nejsou očkované. Praktik nemá povinnost ani možnost to hlásit z legislativních důvodů. Je to velmi citlivá záležitost. Lékaři by to dělali neradi, protože mají obavy, že by jim pacienti odcházeli jinam. Sankce pro  rodiče by mohla být 10 tisíc korun. Mnohem více se však osvědčuje kontrola očkování před vstupem do mateřské školy, protože jinak se tam dítě nedostane,“ dodává Prymula.

Matka nemocného chlapce tvrdila, že ona sama onemocněla po očkování proti tetanu roztroušenou sklerózou. To je jedna z nepravdivých informací, které se mezi lidmi šíří. Proto také ministerstvo zdravotnictví vytvořilo informační webovou stránku Fakta a mýty o očkování, kde se snaží lidem vysvětlit, proč se nemají obávat očkování, a vyvrátit z povědomí nepravdivé informace a zkazky, které mezi veřejností o očkování kolují. Reagovalo tím na epidemii spalniček.