Vysočina ovládla Strom roku. Zlatou si odnáší Chudobínská borovice, u které v noci fidluje čert

Vítěznou Chudobínskou borovici zaznamenal svým fotoaparátem Marek Olbrzymek

BYSTŘICKO – V pořadí 18. titul v celonárodní anketě Stromu roku si pro letošní rok odnáší Chudobínská borovice rostoucí nad břehem Vírské přehrady na Vysočině. V konkurenci dalších jedenácti kandidátů pro ni hlasovalo celkem 4 394 lidí. Stříbrná medaile putuje také na Vysočinu, konkrétně pro Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, který získal přes 2,5 tisíce fanoušků.

Vítězství v anketě se pojí s odborným zásahem stromolezce pro vybraný strom a postupem mezi sedmnáctku evropských vítězů v anketě Evropský strom roku. Letošní ročník navíc oznámil hned dvě novinky. První z nich byla možnost hlasování pro svého favorita po internetu, celkově se pro dvanáctku finalistů sešlo přes 16 tisíc hlasů. Druhou je oficiální zahájení spolupráce s iniciativou Sázíme budoucnost.

Chudobínská borovice je významný exemplář borovice lesní nacházející se na skalnatém nepřístupném ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže u bývalé obce Chudobín na Žďársku. Strom je teď kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, byl však známý už v dobách před napuštěním Vírské přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů. 350 let starý strom je opředený pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle, což je zřejmě důsledek svrateckých silných větrů. Podle místních je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

Právě energii spojenou se vztahem ke stromům s historickou pamětí chtějí v Nadaci Partnerství zaměřit na budoucnost a stromy nové. „Chceme v České republice vysadit deset milionů stromů mimo les, a to do pěti let. Těmto stromům chceme zprostředkovat co nejlepší péči, a kdo ví, třeba se i nějaký z nich jednou stane šampionem Stromu roku,“ přibližuje zrod spolupráce projektů Sázíme budoucnost a Strom roku strategický ředitel nadace Miroslav Kundrata.

Bez zapojení ostatních to ale nepůjde. Iniciativa Sázíme budoucnost proto spolupracuje s aktivními starosty, odborníky, spolky, pedagogy i nakažlivými nadšenci. Do iniciativy se zapojuje i státní správa v čele s Ministerstvem životního prostředí, které prostřednictvím Státního fondu životního prostředí dlouhodobě výsadby podporuje.

Do výsadby příštích stromových velikánů se ale může zapojit každý, komu není naše životní prostředí lhostejné. Možností je více, od vlastní výsadby, přes poskytnutí pozemků, nářadí nebo třeba přiložením ruku k dílu při samotné výsadbě. Podrobnosti naleznou zájemci na www.sazimebudoucnost.cz.