Na Hosově havaroval cyklista, který byl na mol

Ilustrační foto

JIHLAVA – V noci na neděli jihlavští policisté řešili nehodu cyklisty, který havaroval před jednou hodinou ranní na Hosově v Jihlavě. Dvacetiletý mladík měl štěstí opilce, po převozu do nemocnice se totiž zjistilo, že není zraněný, ale silně opilý. Dechová zkouška prokázala přes 2,8 promile, a mladík tak skončil na záchytce.

„Cyklista projížděl na jízdním kole značky Merida ve směru jízdy od silnice II/602 směrem k obci Jihlava – Hosov. Nechoval se ale dostatečně ohleduplně a ukázněně, plně se nevěnoval řízení jízdního kola a havaroval vpravo mimo komunikaci,“ upřesnila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Škoda na kole je 500 korun a nehodu dále šetří dopravní policisté z Jihlavy.

Od začátku letošního roku se nehod na Vysočině účastnilo 108 cyklistů. Třem z nich byly havárky osudné, dalších 7 se zranilo těžce a 88 cyklistů utrpělo lehké zranění. Pouze deset vyvázlo bez zranění. Policisté připomínají, že cyklista je účastník silničního provozu, pro kterého platí stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako pro řidiče. Řidič – tedy i cyklista – nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy. Požitím alkoholu a omamné látky ohrožuje sebe i ostatní a vystavuje se právnímu postihu. „V případě zjištění požití alkoholu do jednoho promile mu hrozí pokuta ve správním řízení od 2 000 do 20 000 korun, nad jedno promile v částce 2 000 až 50 000 korun. Odmítne-li dechovou zkoušku, může mu být ve správním řízení uložena pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl od postihu hrozícímu řidičům je ten, že cyklista nepřichází o svá řidičská oprávnění,“ připomněla Jana Kroutilová a zdůraznila, že cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu.