Jihlavská nemocnice má jedny z nejmodernějších ultrazvuků v zemi

Gynekolog Talal Salloum u nového ultrazvuku. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Jeden z nejmodernějších ultrazvuků na Vysočině a prakticky v celé zemi má nově k dispozici jihlavská nemocnice. Sloužit bude na gynekologickém oddělení nastávajícím maminkám i onkologickým pacientkám. Ultrazvuk je rychlejší a přesnější než dosavadní přístroje.

Vytížený bude přístroj především díky onkologickým pacientkám. Zpřesňuje totiž onkogynekologické nálezy. „Je to opravdu špička mezi ultrazvuky. Pomůže nám zrychlit rozhodování, jak dále léčit pacientku, zda se přednostně rozhodnout pro operaci nebo zvolit jinou vhodnější modalitu léčby. Pomáhá nám vidět tkáně tak, jak žádný přístroj předtím nedokázal,“ vyjmenovává primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil.

Moderní ultrazvukové přístroje pomohou také nastávajícím maminkám: „Mají lepší rozlišovací schopnosti, takže je využijeme v diagnostice vývojových vad,“ říká gynekolog Talal Salloum o screeningovém vyšetření.
Přístroj disponuje také vaginálními sondami, které umožňují 3D a 4D zobrazení. Novější zobrazovací technika umožní lékařům především v onkogynekologii zpřesnit vyšetření pacientek. „Představuje to pro nás větší lepší flexibilitu, vyšší rychlost, větší jasnost,“ jmenuje Talal Salloum.

Dva nové ultrazvuky vyšly na bezmála 4,8 milionu korun včetně DPH. Nemocnice je pořídila díky projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení onkogynekologické péče Nemocnice Jihlava, který spadá do Integrovaného regionálního operačního programu a významnou část nákladů pokrývá právě evropský fond.