Policie se zabývá dalším zanedbáním péče v Pardubické nemocnici. Miminko má trvalé následky!

PARDUBICE – Policie se začala zabývat dalším případem možného zanedbání péče u malého dítěte v Pardubické nemocnici. Děvčátko narozené letos v červnu zřejmě nedostalo včas antibiotika a ponese si trvalé následky.

Předčasně rodící matku, která navíc trpěla streptokokovou infekcí, vezla začátkem června sanitka z Vamberka původně do Rychnovské nemocnice. Jelikož porodnice není vybavena pro tyto případy, strávila rodička v sanitce téměř hodinu, kdy ji nepřijala ani nemocnice v Hradci Králové, než byla přijata v Pardubické nemocnici, kde pár minut po příjezdu porodila.

Lékaři ale po porodu u dítěte neprovedli včas odběr krve a všechny potřebné testy na zjištění streptokokové infekce, přestože tuto informaci, že infekcí trpí, měla rodička uvedenou v lékařské zprávě. Kvůli časové prodlevě při odběru krve a několikahodinovému zpoždění při zahájení antibiotické léčby se u dítěte rozvinulo zánětlivé postižení centrálního nervového systému a krvácení do mozku.

Stačilo podat včas nitrožilně antibiotika, ale malá Leontýnka z důvodu zanedbání péče lékařů Pardubické nemocnice bude mít doživotní následky. Holčička dosud prodělala dvě operace mozku, hrozí jí epileptické záchvaty.

Nemocnice chybu uznala a na žádost právního zástupce rodiny již vydala zdravotnickou dokumentaci případu. „Mohl vzniknout nesoulad mezi doporučeným a realizovaným odborným postupem plně kvalifikovaných lékařů,“ uvedla tisková mluvčí Pardubické nemocnice Kateřina Semrádová.

Pardubický kraj jako vlastník uložil představenstvu nemocnice předložit do dvou týdnů zprávu o organizačních a personálních opatřeních, kterými by se mohlo předejít těmto nežádoucím situacím. „Důsledky nežádoucích událostí v Nemocnici Pardubického kraje a.s. jsou velmi znepokojující a nepřijatelné. Očekávám, že se dozvíme více již v tomto týdnu po jednání představenstva a oblastní ředitelky pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Pardubická nemocnice již čelí obvinění v případu Adama Vyčítala, který po komplikacích po operaci mandlí v květnu 2017 upadl do vigilního kómatu. Ošetřující personál podle policie zvolil zcela nevhodný a pacienta na životě přímo ohrožující postup při poskytování neodkladné péče a pomoci. O tomto případu jsme vás informovali ZDE.

Foto: Nemocnice Pardubického kraje