Přestanou sanitky bloudit po Praze s pacienty?

Zdroj: ZZS HMP

PRAHA – V pražských nemocnicích není místo, a tak záchranky nemohou předat pacienty. Nyní ale svítá na lepší časy. Praha snad bude mít brzy nový urgentní příjem.

Hlavní město Praha a Městská část Praha 1 se společně připravují na vznik Metropolitní nemocnice Na Františku. V samém centru Prahy tak bude zřízena lékařská pohotovost s lékárnou, oddělení ARO a urgentní příjem. „Praha dosud ve zdravotnictví nehrála důstojnou roli, to chceme změnit. Metropolitní nemocnice Na Františku se stane základním kamenem lepší spolupráce pražských zdravotnických zařízení, která pro pacienty bude znamenat dostupnější zdravotní péči. Vybudování urgentního příjmu a výjezdového stanoviště záchranky v Nemocnici Na Františku přispěje k řešení problémů s umisťováním akutních případů. Jednáme se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví. Navíc sem plánujeme přesunutí pohotovosti z naší polikliniky ve Spálené ulici,“ řekla radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Hlavní město by mělo nemocnici převzít od Prahy 1 od prvního ledna 2020. Nyní se intenzivně řeší majetkové vztahy a také způsob převzetí. V jednání jsou v zásadě tři varianty. V prvním případě převezme hlavní město budovy zpět do správy od Prahy 1, a svěří je nově vzniklé příspěvkové organizaci. Ve druhém případě společně hlavní město a Praha 1 založí třetí subjekt. Hlavní město vloží finanční prostředky a Praha 1 majetek. Poslední možnost představuje pronajmutí příspěvkové organizaci hlavního města přímo Městskou částí Praha 1. Ve hře je i možnost odsvěření. Nemocnice měla dosud pouze jednoletou smlouvu, která komplikovala koncepčnímu rozvoji. To chtějí zastupitelé nově změnit, a vyjednat standardní víceletou spolupráci. „Vznik nového modelu nemocnice aktivně podporujeme. Pro lidi v centru to bude znamenat velkou úlevu, kdy v noci nebudou muset jezdit například až do Motola,“ uvedl starosta Prahy 1, Pavel Čižinský.