Restaurace Formanka má zavřeno, čeká jí dlouhá rekonstrukce

Zdroj: Prazdroj

PLZEŇ – Budova Formanky pochází z přelomu 19. a 20. století a byla postavena ve stylu tehdejší lázeňské architektury jako letní pavilon. Teď jí čeká rekonstrukce za necelé dva miliony korun.

Během devíti měsíců dojde k modernizaci interiéru i opravě vnější fasády včetně pro ni typického hrázděného zdiva. Revizí projde střecha, dřevěné prvky na fasádě a výplně stěn. Dominantu interiéru po rekonstrukci bude i nadále tvořit výčep, i ten projde obměnou.

Rekonstrukce bude dokončena v červnu příštího roku. „Po jejím znovuotevření počítáme s tím, že bude opět k dispozici veřejnosti včetně možnosti pronájmu pro soukromé akce. Půjde o největší rekonstrukci této historické budovy od jejího vzniku na přelomu 19. a 20. století, v minulosti se uskutečnily jen nezbytné drobné opravy či úpravy interiéru,“ uvádí Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje.

Původní budova Formanky pochází z přelomu 19. a 20. století. Postavena byla ve stylu tehdejší lázeňské architektury jako letní pavilon pro rozšíření reprezentačních prostor pivovaru před budovou konferenčního centra Secese. Následně byla dozděna hrázděným zdivem a mohla se díky tomu využívat celoročně. „Díky hrázděné konstrukci restaurace silně připomíná lázeňské pavilony a právě pro svoji uvolněnou lázeňskou atmosféru je Formanka mezi návštěvníky pivovaru tolik oblíbená,“ dodává Pavla Mášková.

Po otevření restaurace Na Spilce v roce 1992 byla Formanka využívána jako letní restaurace se zahrádkou, a právě tehdy získala své současné jméno. V roce 2002 se z ní pak stala hospoda pouze pro zaměstnance pivovaru. Od roku 2017 slouží opět nejen jako místo pro setkávání lidí z Prazdroje, ale je otevřena pro širokou veřejnost.