Lezci hasičů absolvovali náročné 24hodinové cvičení v Klokočských skalách

LIBERECKÝ KRAJ – Hasičští lezci se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou ze Semil cvičili v okolí Klokočských skal dlouhých a náročných dvacet čtyři hodin. Obtížný výcvik probíhal od pondělí do úterý. Vyvrcholením letošního cvičení byla modelová situace, která simulovala pád lezce na skalní polici.

Hasiči cvičili nejdříve v Klokočských skalách a poté na rozhledně Dubecko. „Čtyřiadvacetihodinový výcvik je nedílnou součástí pravidelné odborné přípravy hasičů-lezců,“ uvedl instruktor hasičů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou Pavel Šrejma.

První den zahájili lezci cvičení v krásách lomu v Klokočských skalách, kde byl výcvik rozdělen do dvou částí. První část byla zaměřena na práci s nosítky v náročném terénu, kde si lezci procvičili uložení a fixaci zraněných osob do nosítek, jednotlivé způsoby a techniky při manipulaci s nimi. „V druhé části je čekala velmi náročná modelová situace, při které transportovali zraněnou osobu po předem stanovené trase, mimo jiné překonávali lanové přemostění, spojující skalní masiv s protější skalní věží,“ přiblížila tisková mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Druhý den se lezci přesunuli na rozhlednu Dubecko, kde se cvičila záchrana osoby z ochozu rozhledny, a to jak spuštěním nosítek podél těla rozhledny, tak pomocí šikmého traverzu pro spuštění nosítek, se zraněnou osobou. Odpoledne se lezci podrobněji seznamovali se zapadlými kouty Klokočských skal, pro lepší místní znalost terénu. „Jsem moc rád, že i letos všichni pracovali se stoprocentním nasazením. Díky tomu vím, že jsme připraveni poskytnout kvalitní pomoc při reálných událostech. Během roku hasiči-lezci absolvují mnoho výcviků, ale tento je výjimečný především svou časovou náročností a tím, že cvičíme v reálných podmínkách,“ doplnil instruktor Šrejma.

Foto: HZS LK