Kdo nenastoupí do vagonu se zeleným pruhem, bude bez jízdenky považován za černého pasažéra

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Cestující v Jihomoravském kraji čeká kromě toho, že v krajských vlacích nebude platit tarif ČD, ještě další velká změna. Kdo nebude mít dopředu koupenou jízdenku, měl by nastupovat pouze do speciálně označených vagonů a dveří.

Mělo by to platit na dvou krajských páteřních železničních linkách S2 (Brno – Březová nad Svitavou) a S3 (Tišnov – Břeclav) od 1. ledna 2020. Změnu potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Ve vlacích bude označen vůz pod střechou zeleným pruhem s nápisem „Jízdenky  Info  Tickets“, ve kterém bude probíhat prodej jízdních dokladů. Označení bude obdobně provedeno i uvnitř vozu. České dráhy musí do konce roku soupravy polepit právě podle podmínek kraje.  „V tomto voze se bude průvodčí převážně zdržovat a zajišťovat prodej jízdních dokladů a podávat informace. Pokud tedy cestující nevyužije žádnou možnost pořízení dokladu před zahájením jízdy, nastoupí do tohoto vozu a vyčká na příchod průvodčího, kterého o jízdenku požádá,“ uvedla Brindzáková. Když pojede ze zastávky s uzavřenou pokladnou, prodá průvodčí jízdenku bez přirážky. Pokud bude pokladna na zastávce otevřená, doplatí cestující 50 Kč. Pokud na linkách S2 a S3 nastoupí do jiné části vlaku než určené pro prodej jízdenek, bude při kontrole považován za cestujícího bez platného jízdního dokladu se všemi sankcemi z toho plynoucími. „Protože se jedná o nově zaváděný koncept, v počátečním období počítáme se vstřícností vůči cestujícím,“ dodala Brindzáková.

Podle ní se opatření zavádí kvůli tomu, aby se omezilo záměrné nastupování do částí vlaků, do nichž se průvodčí dostanou až ke konci cesty. „Ve spojení s posílením kontroly revizory KORDIS budou podobné snahy některých cestujících od 1. ledna 2020 omezeny, protože při záchytu cestujícího mimo „chráněnou“ zónu zaplatí postih v plné výši. Dnes si obvykle připlatil jen 40 Kč,“ vysvětlila Brindzáková. Podle ní se navíc cestujícím s jízdenkami zpříjemní cestování, protože budou méně obtěžování častou kontrolou dokladů. Cestující, kteří nebudou moci si zakoupit jízdní doklady v předprodeji a bude se jednat o cestující s omezenou schopností pohybu a orientace, např. s vozíky pro invalidy, s kočárky nebo koly, budou nadále moci nastupovat do jakékoli části vlaků linek S2 a S3.