Staré pověsti české trochu jinak – komedie Dívčí válka baví diváky už čtyřicet let

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Komedie, která začíná pohřbem? U autora F. R. Čecha to určitě nikoho nepřekvapí. Čeká vás velmi nezvyklý pohled na postavy ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska a nakonec možná zjistíte, že ne všechno, co napsal, musí být pravda!

Kníže Přemysl, kolísající mezi smutkem se po ztrátě milované ženy stává terčem útoků vdavekchtivé ctižádostivé Vlasty, s níž ovšem naprosto nemá v úmyslu vstoupit v nový svazek manželský. Jeho eroticko-estetická pozornost se obrací spíše k půvabné Kazi, Libušině sestře, která ovšem před časem spojila svůj život se statečným rekem vladykou Bivojem a jeho nerozlučným kancem Ervínem. Čestná, leč milostně založená Kazi se nakonec rozhodne ke kompromisu, tj. k oběma skvělým mužům. Nevědomky tak položí základ ke klasické manželské nevěře, přežívající až do našich dnů. „Dívčí válku jsem psal, tak říkajíc, českému národu na míru. Jde především o jemu blízký styl humoru a oblasti, kterých se dotýká, tj. erotika a politika,” říká o inscenaci František Ringo Čech, který se na jevišti představí v jedné z rolí.

Chcete vědět, jaké byly skutečné příčiny Dívčí války? Odpoví vám stejnojmenná komedie, kterou v podání členů Čechova prozatímně osvobozeného divadla uvádí 16. 10. od 19:00 hod. Divadelní sál Metropol v Českých Budějovicích.