Plicní lékaři z Vysočiny odhalili 14 nemocných

Ilustrační foto

VYSOČINA – 32 lidí z Vysočiny si nechalo zkontrolovat plíce. U jednoho z nich našli pneumologové podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF), u dalších 13 astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Lidé z Vysočiny si mohli nechat prohlédnout plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF.

Ty, u kterých mají lékaři podezření na IPF, poslali zdravotníci na další vyšetření do specializovaných center, kde mohou dostat moderní léčbu. Ta pacientům prodlužuje život v dobré kvalitě o celé roky.

Dne otevřených dveří se letos na Vysočině zúčastnily čtyři ambulance. „Zapojili jsme poprvé, protože od nového roku máme nové speciální vybavení – bodypletysmograf zaměřený na cílené vyšetření plicního parenchymu s možností odhalení závažných plicních patologií. Podezření na IPF jsme sice nezaznamenali, ale u dvou pacientů jsme diagnostikovali astma a chronickou obstrukční plicní nemoc, která je také velmi závažná. Preventivní akce proto mají velký smysl,“ říká lékařka Eva Dosedělová z Nemocnice Pelhřimov.
Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně dva tisíce lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty nebo nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Den otevřených dveří plicních ambulancí kvůli IPF se na Vysočině uskutečnil počtvrté. „V roce 2018 se nám podařilo v celé republice zachytit 45 lidí s podezřením na IPF, u třech z nich se nemoc potvrdila, další měli jiné vážné plicní nemoci,” vysvětluje lékařka Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP, a dodává: „Preventivní akce, dny otevřených ambulancí a osvěta jsou pro včasné odhalení nemocí zcela zásadní. IPF sice neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Bez léčby nemocní bohužel zpravidla do tří let umírají. Správným léčením lze přitom život pacienta prodloužit až o několik let.“

Nepodceňujte včasnou návštěvu lékaře

Lidé by neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat. „Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoli během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi,“ uzavírá předsedkyně ambulantních pneumologů primářka Ivana Čierná Peterová. Závažné onemocnění totiž vyloučí pouze komplexní vyšetření u plicního lékaře. Jestliže pneumologové odhalí u pacienta podezřelý nález, zkonzultují ho v jednom ze 17 specializovaných center.