Téma jubilejního Zlín Film Festivalu odhaleno! Návštěvníky zavede do budoucnosti

Foto zdroj: Zlín Film Festival

ZLÍN – Ačkoliv do jubilejního šedesátého ročníku filmového festivalu zbývá ještě sedm měsíců, organizátoři už pomalu začínají odhalovat chystané novinky. Nyní se rozhodli prozradit i téma pro nadcházející rok, kterým je 2020: Návrat do budoucnosti. Do ní se budete moct ponořit od 29. května do 6. června příštího roku.

Téma záměrně evokuje názvy dvou slavných, přímo ikonický science fiction filmů. Jsou jimi 2001: Vesmírná odysea a Návrat do budoucnosti. „Nejde však jen o prvoplánový odkaz ke slavným filmům a žánru sci-fi. Hlavním důvodem užití motta je především hravá symbolika nevšedního slovního spojení propojujícího minulost s ději budoucími, neznámými. „Návrat“ představuje úctyhodnou historii festivalu a „budoucnost“ je příslibem naplňování vize jeho moderní podoby rozvíjené prostřednictvím vědy, techniky a vzdělávání,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura a dodal, že téma tak naváže na uplynulý ročník, jehož mottem bylo Objevuj a poznávej a zaměřil se především na přírodu a cestování.

Zaměřeno na sci-fi, vědu a speciální efekty

Mimo již tradiční Soutěže a sekci nazvanou Festival Classics se dramaturgie zaměří na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: Návrat do budoucnosti. „Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná speciálním efektům ve filmu,“ vysvětluje umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Nově festival vyhlásí Filmovou cenu Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Populárně vědecký film má totiž úzkou vazbu na zlínskou tvorbu, která byla zaměřena mimo jiné na populárně-vědecké a naučné filmy. Vyhlášení ceny má tedy za cíl nejenom popularizovat nové vědecké poznatky mezi mladou generací, ale také uctít a připomenout památku těch, kteří s populárně-vědeckým filmem určeným mladým lidem ve Zlíně začínali.

Zlín Film Festival je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jedná se o mezinárodní událost s vynikajícím renomé. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. Každoročně festival uvádí téměř tři sta snímků z více než padesáti zemí světa. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost festivalu sto tisíc dětí i dospělých.