Jděte “Po stopách Sidonie Nádherné” zvou Vrchotovy Janovice.

Po stopách Sidonie Nádherné

VRCHOTOVY JANOVICE – Podzimní sluníčko zve k dlouhým procházkám do přírody a na takové toulky jsou Vrchotovy Janovice a jejich okolí jako stvořené.

Městys najdete v okrese Benešov. Leží v členité oblasti obklopen je lesy, na rozhraní Benešovské pahorkatiny a Votické vrchoviny, v jižní části Středočeského kraje, asi 8 km západně od města Votice, 12 km východně od města Sedlčany a 20 km jižně od města Benešov.

Hlavní dominantou obce je bezesporu zámek a jeho udržovaný park. Původní kamenná tvrz pánů z Janovic je umístěná v nádherném krajinotvorném parku. Zámek je znám zejména díky své poslední majitelce Sidonii Nádherné z Borutína, která mu vtiskla harmonii a schopnost zapůsobit. V měsíci říjnu jej můžete ještě navštívit o víkendech v sobotu i neděli od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin

Kolem renesančního zámečku založil v 18. Století Arnošt František ml. hrabě z Vrtby okrasnou zahradu. Bezprostřední vliv na současnou podobu parku měly dvě ze tří dětí rytíře Karla, dvojčata Karel a Sidonie – ale především Sidonie Nádherná. Pečovala o park, jako by byl jejím životním poslání. Rehabilitace parku jehož podoba se vyvíjela déle než 200 let, probíhá postupně, záměrem je obnova jeho charakteru z doby Sidonie Nádherné z Borutína. Otevírací doba zámeckého parku je nyní v měsíci říjnu denně od 8:00 do 19:00 hodin.

Poslední pozvánkou je naučná stezka s názvem Po stopách Sidonie Nádherné, která se sedmi zastaveními propojuje Vrchotovy Janovice a nedaleké Olbramovice. Osmikilometrová stezka vede po starých cestách přes osadu Slavkov a Podolí. Na cestě se seznámíte se Sidonií Nádhernou a jejími přáteli. Každý, kdo přišel za Sidonií Nádhernou do Vrchotových Janovic, poznal krom zámku také park, který končil lesem. Jedna z návštěvnic Vrchotových Janovic, Anna Masaryková, o Sidonii řekla: „Byla to secesní žena, která uměla začlenit janovický park a českou krajinu do svého salónu“.