Je možné na šedivějících vlasech najít něco pozitivního?

Ilustrační foto

Nenávidíte každý nový šedivý vlas, který objevíte? Pokud jste muž, tak šediny nemusíte řešit vůbec, protože vám přidávají na důvěryhodnosti a serióznosti. Ženy to mají ovšem horší. Žádná nechce vypadat ve čtyřiceti jako babička, byť důvěryhodná. Naštěstí lze i na šedinách najít několik pozitiv. Akorát to hledání dá více práce.

Kdy začneme šedivět

Někdo objeví první šedivé vlasy klidně již ve dvaceti. (Měla jsem kamarádku, která si už na vysoké škole zoufala nad prvními stříbrnými nitkami ve svých bohatých kadeřích černých jako uhel.) Někdo má klid třeba až do padesátky. Odborníci se shodují na tom, že šedivění je dáno spíše geneticky než naším věkem. Pokud chcete vědět, kdy by mohlo šedivění potkat vás, podívejte se na své rodiče. S velkou pravděpodobností na tom budete podobně jako oni.

Co můžeme sami ovlivnit

Mezi faktory, které šedivění mohou urychlit a které můžeme sami ovlivnit, patří kouření. Nikotin totiž snižuje produkci pigmentu melaninu (čím je ho více, tím jsou vlasy tmavší). Kuřáci v porovnání s nekuřáky mají prý až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zešediví předčasně. Kouření může také způsobit předčasný úbytek vlasů.

Rovněž je důležité dbát na dostatečný přísun vitamínu B12 (maso, mléko, vejce, případně občas doplnit přípravkem z lékárny). Na kvalitě vlasů a jejich barvě se může také negativně odrazit přemíra stresu a nemoci (poruchy štítné žlázy, Crohnova nemoc atd.), proto je důležité pečovat o zdravý životní styl a věnovat pozornost případným zdravotním problémům.

Výhody šedivého vlasu

Rozhodně dobrou zprávou je, že šedivé vlasy jsou zpravidla na dotek pevnější a díky své pozměněné struktuře drží lépe tvar než jejich barevní předchůdci. Pokud jste tedy dříve nadávali na to, že vaše vlasy jsou jemné a žádný účes na nich nedrží, pak byste se šedinami mohli zaznamenat alespoň mírný obrat k lepšímu. Z tohoto důvodu není vůbec nutné s prvními šedinami nasadit hned krátký sestřih. Naopak, mírně delší vlasy mohou nyní pěkně držet tvar. Je ale dobré vědět, že šedivé vlasy vyžadují opatrné zacházení, protože jsou náchylnější k mechanickému poškození. Takže žádné přehánění s trvalými a divokým barvením či odbarvováním.

Stříbrná je trendy

Stříbrná barva se dostává do módy. Přibývá nejen celebrit, ale také obyčejných žen, které chtějí bojovat proti neúprosnému diktátu kultu mladosti a tlaku kosmetických firem (pro které jsou přípravky na barvení vlasů hlavně velkým byznysem). Je ovšem pravdou, že stříbrný přeliv na dvacetileté modelce vypadá jinak, než šedá hříva na ženě dvakrát starší. Pokud se rozhodnete jít do stříbrna, je užitečná pečlivá porada s kadeřnicí, která zná jak kvalitu vašich vlasů, tak vaši osobnost, aby odhadla, v jakém účesu se budete dobře cítit. Výhrou je zvolení správného sestřihu, který může být doplněný např. o tónování do stříbrošedé. Počítejte s tím, že bude vhodné trochu pozměnit líčení tak, abyste nepůsobila jako šedá myška. Rovněž bude potřeba oživit šatník o několik pestrých kousků a zajímavých doplňků, které vám dodají na stylu a výraznosti.