Chcípnete se mnou, křičel na zásahovku. Dostal 18 let

ilustrační foto

BRNO – Brněnský krajský soud ve středu potrestal Vojtěcha Blatného osmnácti a jeho manželku Hanu čtyřmi roky vězení za pokus o vraždu a obecné ohrožení během loňského incidentu s exekutory. Manželé dostali příkaz k vystěhování, kterému se bránili zbraní a hrozili explozí domu.

Incident se stal v polovině června loňského roku v Kobylí. Ráno na dveře domu, kde manželé bydleli, zaklepali zaměstnanci exekutora s příkazem k vystěhování. Žena se s jedním z nich začala přetahovat u dveří a chtěla zabouchnout. Když se jí to nedařilo, muž na ně začal podle obžaloby mířit plynovou pistolí a tím je donutil k útěku. V domě pak muž po domluvě s manželkou odmontoval přívodní plynové trubky ke spotřebičům v šesti místnostech a otevřel i kohout propan-butanové lahve. Na místo byla povolána zásahová jednotka, a zatímco vyjednavač se snažil manžele přesvědčit ke spolupráci, ti se podle obžaloby chystali podpálit uniklý plyn. Když se policisté rozhodli vtrhnout do domu, začal Blatný střílet. „V úmyslu usmrtit zasahující policisty několikrát vystřelil z plynové pistole, přičemž k výbuchu plynu nedošlo jen díky jeho malé koncentraci. Potom se pokusil zapálit sirku se slovy: Chcípnete tady se mnou,“ popsal situaci předseda senátu Aleš Novotný.

zdroj: novinky.cz

Manželé u soudu shodně tvrdili, že se stali obětí podvodu, kdy se měli domu původně patřícího jejich synovi zmanipulovanou smlouvou zmocnit další lidé. Proti novým majitelům se snažili neúspěšně soudně bránit, případ však nakonec dospěl k tomu, že Blatní měli být z domu exekutorem vystěhováni. „Měli jsme toho dost. Manžel odmontoval plyn, a že to pustí. Přijela zásahová jednotka, nějakou dobu jsme vyjednávali přes okno a telefon. Nechtěli jsme nikoho ohrozit, kromě sebe. Vyjednavač chtěl, abychom vyšli ven, my jsme chtěli, aby nám vrátili dům. Dneska vidím, že celé naše jednání byla hloupost,“ přiznala Blatná. „Obžalovaní nechtěli, aby se jejich dům dostal do rukou osob, které jim podle jejich názoru nemovitost ukradli. Museli si být vědomi toho, že výbuch a požár, který mohl nastat, mohl postihnout i další osoby, věděli, že je tam zásahová jednotka. Je evidentní, že zbraň použil jen proto, aby inicioval výbuch. Podle znaleckého posudku, pokud by k výbuchu došlo, hrozila všem smrt. V domě a v bezprostřední blízkosti přitom bylo třináct policistů,“ konstatoval Novotný. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci.