Přijeďte si popovídat s papoušky do Papouščí zoologické zahrady

Víte o tom, že máme u nás zoologickou zahradu, která se specializuje pouze na chov papoušků? Je také jedinou svého druhu ve střední Evropě. Najdete ji v Bošovicích na Vyškovsku. Tak neváhejte, návštěva rozhodně stojí za to!

Pokud obdivujete tyto nádherně zbarvené opeřence, pak zoologická zahrada v Bošovicích je tím pravým místem. Areál sice není velký, ale je velmi pěkně a čistě upravený. Chovají tu přes dvě stovky papoušků, mezi nimi i vzácné druhy, někteří jsou malinkatí jako krabička od sirek nebo naopak téměř metroví, nádherně zbarvení papoušci ara.
Mini zoo si můžete procházet sami, jsou zde instalované popisky o daném druhu, místu výskytu a další informace. V Bošovicích žije na dvaapadesát druhů papoušků, ale jejich původní domovinou je Jižní Amerika, Afrika nebo Austrálie. Uvidíte zde od těch pověstně známých druhů, jako například ary, kakadu, žako, amazoňany, korely i andulky, až po ty méně známé. Pokud byste se chtěli dozvědět více, jsou vám k dispozici jejich chovatelé, kteří vám rádi zodpoví vaše dotazy.

Papoušek Ara ararauna. Zdroj: Papouščí zoologická zahrada

Aby byl život papoušků v zoo podobný tomu v přírodě, kde si musejí potravu shánět sami, musí se papoušci nějak zabavit, a proto uvidíte ve voliérách dřevěné hračky, bidýlka, rozprašovače s vodou a další zábavné prvky, které majitelé vyrábí sami.

A co ještě Papouščí zoo nabízí?

V areálu můžete navštívit také Centrum ekologické výchovy, kde se dozvíte další zajímavé informace o životě papoušků. Seznámíte se s ohroženými druhy papoušků a také s jejich rozmnožováním. Hned u vchodu je obchůdek, kde si můžete zakoupit originální suvenýry, turistickou známku i vizitku ze zoo.

Chtěli byste mít svého papouška, ale nemůžete se o něj denně starat? V tomto zoo pro vás mají řešení. Můžete se stát adoptivním rodičem jednoho i více papoušků, který nebo kteří vám při návštěvě zoo přirostli k srdci. Jak si vybrat papouška a přihlásit se k adopci se dozvíte na webových stránkách nebo přímo od majitelů při vaší návštěvě parku.

Zahrada byla vybudována na základě letitých chovatelských zkušeností, kdy šlo o snahu zařídit co nejpřijatelnější životní podmínky pro papoušky. Zkušenosti a znalosti majitelů si můžete poslechnout při návštěvě s odborným výkladem. Komentovanou prohlídku je nutné objednat telefonicky minimálně 1 den před plánovanou návštěvou.

Jak vznikl nápad Papouščí zoologické zahrady?

Papouščí zoo vybudovali manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi. Příběh začal už v roce 1969, kdy tehdy malý kluk dostal od svých rodičů několik párů andulek. Tento dárek se pak stal celoživotní vášní pro chov papoušků. Postupně vznikla farma na chov a prodej, až se nakonec v roce 2004 manželé Škrhákovi rozhodli založit zoologickou zahradu. V roce 2008 obdrželi od Ministerstva životního prostředí licenci opravňující k provozování Papouščí zoologické zahrady.

Turistické informace

Papouščí soukromou zoologickou zahradu najdete v jihomoravské obci Bošovice, asi 30 km jihovýchodně od Brna. Areál zahrady je bezbariérový. Součástí zahrady je altán, kam se můžete posadit, odpočívat a pozorovat jednotlivé papoušky. Pro děti je zde vybudován dětský koutek, kde si mohou pohladit i jiná zvířátka, a to králíčky a kozlíky.
Navštívíte-li Papouščí zoologickou ještě do konce října, můžete si prohlédnout výstavu denních motýlů naší vlasti “Motýli”. Je otevřena denně od 10 do 17 hodin.

Místo

Jihomoravský kraj, okres Vyškov, Bošovice
GPS: 49.0558600N, 16.8372500E

Kontakt

Papouščí zoologická zahrada
Lipová 57 – 58, 683 55 Bošovice
tel.: + 420 777 169 005, + 420 777 169 000
e-mail: info@papouscizoo.cz
www.papouscizoo.cz

Otevírací doba

leden, únor – zavřeno (otevřeno dle akcí – přednášky, výstavy apod.)
březen 10 – 17 hodin
duben – září 10 – 18 hodin
říjen – 17. listopad 10 – 17 hodin

V uvedených měsících je otevřeno denně, včetně sobot, nedělí a všech svátků.
Návštěvu mimo otevírací hodiny je možné dohodnout na telefonním čísle +420 777 169 005.

Vstupné

dospělí 100 Kč
senioři nad 65 let 80 Kč
studenti 80 Kč
děti 3 – 15 let 60 Kč, děti do 3 let zdarma
rodinné vstupné 290 Kč (2 dospělí a 2 děti 3 – 15 let)

Průvodce s odborným výkladem 600 Kč (nutno objednat min. 1 den předem).
Slevy na vstupné: Rodinné pasy – 10 % sleva na vstupné – platí celoročně. Rodinné pasy nelze kombinovat s rodinným vstupným.

Kde se najíst a ubytovat?

Restaurace a Penzion U Kostela
Náměstí Sv. Jana 3, 664 53 Újezd u Brna
tel.: +420 737 647 628
e-mail: restaurace@restauraceukostela.com
www.restauraceukostela.com