Senioři v ohrožení! Poznáváte hyenu, která okrádá důchodce v Praze?

PRAHA – Neznámý muž řádí v Praze, a pod různými záminkami se vetře do bytu seniora, a pak ho sprostě okrade. Policie má záznamy se zlodějem a žádá veřejnost o spolupráci.

Jen za poslední dobu evidují policisté na místních odděleních dva případy okradených seniorů stejnou osobou. Jeden případ se stal v ulici Žitná, kde se neznámý muž vetřel do bytu seniorky s tím, že jde opravit televizi. Po nějaké době oznámil poškozené, že jí nese přeplatek na televizních poplatcích sto osmdesát korun, ale má jen dvoutisícovou bankovku, a potřebuje tedy rozměnit. Třiadevadesátiletá seniorka naivně pachateli ukázala, kde má uložené peníze a přišla tak o dvacet tisíc korun.

Druhý případ se stal na Praze 7, v ulici Bubenské, kdy tentýž neznámý muž zazvonil na seniorku. Té oznámil, že jde zkontrolovat elektroměr. Nenechal se odbýt ani prohlášením, že nemá žena čas, přesto se do bytu dostal. Nakonec požadoval za kontrolu elektroměru tisíc korun. Vytáhl na ženu pětitisícovku, a situace se opakovala. Tentokrát třiaosmdesátiletá seniorka přišla o hotovost ve výši třicet tisíc korun, protože peněženku s penězi ponechala zloději na dosah.

„Policisté zajistili kamerové záznamy, na kterých je muž zachycen. V obou případech se jedná o tu samou osobu. Policie žádá veřejnost o spolupráci. Pokud muže na záznamech poznáváte, kontaktujte prosím linku 158,“ uvedla dnes policejní mluvčí Lucie Drábková. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež a porušování domovní svobody. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Policisté neustále varují nejen seniory před podvodným jednáním různých osob. Letos již řešili 43 obdobných případů, za loňský rok jich bylo 55. Podvodníci a zloději využívají nejrůznějších kliček, jak ze starých lidí vymámit hotovost nebo je přímo okrást. Neotevírejte cizím lidem, radí policie.

Zdroj: Policie ČR