Jak na bolesti v krku přírodní cestou – šetrně a zároveň levně

Ráno v autobuse jedna polovina lidí pokašlává a další smrká jako o závod, v obchodě není situace o moc lepší a v práci kolega očividně přechází nějakou virózu. A vás už začíná škrábat v krku také. Utíkat rychle do lékárny a nakoupit spreje do krku a pastilky na cucání? Nebo raději volit nějakou přírodní metodu?

Pokud nechcete hned používat „chemii“ a raději sáhnete po přírodních, mnohdy mnohem šetrnějších a také levnějších, prostředcích, pak máme pro vás několik tipů. Navíc se jedná o věci, které mátě většinou doma, takže si ušetříte cestu do lékárny.

Kloktání bylinkami

Kloktání pomůže desinfikovat ústní dutinu a částečně i hltan. Nestačí ovšem dvakrát denně, ale mnohem častěji. Je potřeba začít kloktat již při prvních příznacích, tj. většinou se jedná o jemné poškrabávání nebo píchání v krku. Čím častěji kloktáme, tím lépe. Roztok si můžeme připravit dopředu a pak už jen užívat. Mezi základní byliny k tomuto účelu patří tradičně heřmánek, šalvěj nebo mateřídouška. Doporučuje se zalít cca 1 polévkovou lžíci bylin 250 ml vroucí vody, nechat cca 10–15 min odstát a scedit. Kloktat nejlépe vlažné.

Čím ještě můžeme kloktat

Kromě klasické slivovice či jiného alkoholu, který navíc uspokojí naše chuťové buňky, můžeme použít sůl nebo ocet. Solný roztok získáme rozmícháním 1/2–1 čajové lžičky soli ve skleničce (cca 200 ml) vlažné vody. Pokud je roztok slabý, můžete trochu soli přidat. Pozor ale, příliš soli by mohlo vést k podráždění sliznice. Dalším pomocníkem je ocet, nejlépe jablečný. Ten smícháme s vlažnou vodou v poměru 1:1 a kloktáme. Pokud si chceme vyčistit zuby, tak před kloktáním, nikdy bezprostředně po něm, protože ocet (i mnohé jiné prostředky) dočasně učiní zubní sklovinu náchylnější k poškození zubním kartáčkem.

Roztoky s olejem

Pokud máte pocit, že vám roztoky ze soli, octu či jiné vysušují sliznici v ústech, další možností je čajovníkový olej (tzv. tea tree oil). Kupujte však jen 100% přírodní. Do cca 100 ml vlažné vody nakapejte několik kapek oleje. Začněte raději s menším množstvím, např. 5 kapek, a pokud to bude málo, přidejte. Sebelepší kloktadlo, pokud je příliš silné, vám může spíše ublížit. Další kloktadla s olejem si můžete vyrobit také sami. Bylinky a olej (např. olivový, slunečnicový) v poměru 1:2 zahřejeme krátce ve vodní lázni, nevaříme. Pak necháme vyluhovat, min. 2 hod. ale někdo nechává i přes noc. Těsně před kloktáním ředíme mírně teplou vodou v poměru 1:1.

Zábaly

Klasikou je tzv. Priessnitzův zábal. Do studené vody namočíme velký kapesník, pořádně ho vykroutíme a pak rychle přiložíme na krk (bude to studit), na něj kus igelitu a nakonec vše pořádně ovážeme teplým šátkem nebo šálou tak, aby igelit ani mokrý kapesník nevyčuhovali. (Pozor, abyste se neuškrtili, to už by bylo definitivní vyřešení bolesti v krku.) A pak je třeba se zahřát i s krkem, takže se rychle se zachumlejte do peřiny.

Pokud chcete mít pouze krk v teple, pak si udělejte suchý zápal. K němu můžete také použít olejový roztok s bylinkami, viz výše. Akorát ho již nebudete ředit vodou, ale namažete na krk a krk pak ovážete.

Upozornění

Pokud uvedené rady nezaberou, popř. uleví jen krátce a problém se pak zhorší, raději navštivte lékaře. Bylinky jsou účinné zejména v počátku nemoci, nemusí ale vždy na každý problém stačit.