Ještě stihnete navštívit jeskyně než skončí sezona

Dvojice stalagmitů - zdroj web Koněpruské jeskyně

KONĚPRUSY –  sedm kilometrů jižně od Berouna v chráněném území Český kras, mezi hrady Křivoklát a Karlštejn nejdete Koněpruské jeskyně.

Tyto 410 milionů let staré devonské vápence, můžete ještě do konce listopadu navštívit i vy. V měsíci říjnu je ještě otevřeno od 8:30 do 15:00 hodin i o víkendu. Listopad přinese omezení je už vstup jen v pondělí až pátek, v těchto časech: 9:00, 11:00, 14:00 v prosinci jsou jeskyně uzavřené.

Raritou je návštěva Mikuláš s čerty, kteří se zde objeví vždy od 30. listopadu, do 8. prosince, kromě pondělí 2. prosince, kdy si Mikuláš a spol berou dovolenou.

Návštěvníky od pokladny ke vchodu do jeskyní, které jsou odtud vzdáleny pouhých 200 m, nasměrují velké bílé šipky. Průvodce vás za turniketem zavede ke vstupu do jeskyní po schodišti ve skalní stěně bývalého Houbova lomu, ze kterého byla tato část jeskyní roku 1951 objevena, a kterým dnes prochází naučná stezka Zlatý kůň. Ze schodiště je výhled na Velkolom Čertovy schody.

První zastávkou je jeskyně Lazzera Spallanzaniho. Následuje Vánoční jeskyně, projdete síní U Labutě a do síně U varhan následuje výstup po několika schodech napravo do Marešovy síně. Průvodce vás dál zavede po dlouhém klesajícím schodišti Kuklovým dómem až před Letošníkovu propast, dále se schází do Staré chodby. Od Letošníkovy propasti dojdete až k největší prostoře Koněpruských jeskyní – Proškovu dómu. Návštěvu si ještě užijete v Pustém dómu, projdete Petrovým dómem a budete klesat do jeskyně Jaroslava Petrboka. Od tud už jen 50 metrů a přijdete k železnému točitému schodišti, po něm se dostanete do tak zvané Mincovny. Svrchním patrem prohlídka jeskyní končí.