Přidejte se ke Dni za obnovu lesa a pomozte zasadit lesy nové generace

Ilustrační foto

ZLÍN – Na čtrnácti místech České republiky se v sobotu sejdou dobrovolníci z celé země, aby pomohli založit lesy pro další generaci. Pokud chcete přiložit ruku k dílu a přidat se ke společnému úsilí, přijďte do zlínské lokality Tlustá hora – Maják. Kromě výsadby sazenic si můžete vyzkoušet i lesnické dovednosti, prověřit si své znalosti a v příjemném prostředí se určitě dobře pobavíte. Svou účast potvrdil i olympijský medailista a zlínský rodák Tomáš Dvořák a vícenásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais.

Lesy ČR, které akci koordinují, pro tento den vybraly symbolické datum, tedy 20. října, na který připadá Mezinárodní den stromů. „Lidé budou sázet stromky, uklízet klest a ručně odkorňovat dříví, tedy dělat všechno, co je třeba, aby na vytěžených plochách zase rostl les. Je to velká výzva pro veřejnost,“ řekl Libor Strakoš, krajský ředitel Lesů ČR ve Zlíně a pokračoval: „Připravíme nářadí i pomůcky. A po práci občerstvení a příjemnou zábavu, tedy například lesní pedagogiku, ukázku měření vytěženého dřeva i stojících stromů nebo práci s koňským potahem.“

Do lesa bude mimořádně umožněn vjezd i motorovým vozidlům, a to pouze ve směru od  Majáku, kde budou navigační a informační tabule. Počet parkovacích míst je omezený. Po vyznačených turistických trasách se sem dostanete také pěšky nebo na kole. Po modré značce z centra Zlína vás čeká čtyřkilometrová trasa, po zelené je to něco přes dva kilometry od autobusové zastávky Maják-točna.

Akce proběhne v sobotu od desíti do čtyř. „Přijít mohou lidé kdykoli během dne – bez objednání nebo registrace. Každou pomocnou ruku využijeme. Nezapomeňte na pevnou obuv a vhodné oblečení, pracovat budeme za každého počasí,“ vzkázal Strakoš. Děti do patnácti let se sázení a lesních prací mohou zúčastnit pouze se souhlasem zákonného zástupce.