Video: Rychlá akce muži zachránila život

PRAHA – Hořekující muž přitáhl pozornost hlídky strážníků ve Vrchlického sadech. Klečel vedle ležícího muže bez známek života.

Podvečerní čas, kdy by se mělo vše uklidnit po hektickém dni, mělo by dojít k uvolnění a přípravě na večer. V tuto chvíli však začalo jít o život dvaatřicetiletému muži, který zkolaboval ve Vrchlického sadech. Naštěstí měl s sebou parťáka, který sice neovládal první pomoc, ale dokázal přivábit odborníky svým hlasitým naříkáním. „Jeden člen hlídky okamžitě zahájil nepřímou masáž srdce u postiženého, druhý na pomoc přivolal autohlídku s automatickým defibrilátorem, která na místo dorazila v rekordním čase třiceti vteřin,“ uvedla mluvčí městských strážníků v Praze Irena Seifertová.

V tu dobu byla rovněž zkontaktována záchranná služba. Automatický defibrilátor opakovaně nedoporučil výboj, a tak strážníci pokračovali v nepřímé masáži srdce, a pomocí ambuvaku podporovali mužovu dýchací činnost. Po dlouhých devíti minutách byly životní funkce u muže obnoveny, a záchranáři si převzali pacienta již při plném vědomí, a za asistence hlídky jej následně převezli do nemocnice k dalšímu ošetření.