Video: Buskerovi koňská hlava nestačila. Nasadil si nákupní tašku

Zdroj: MP Praha

PRAHA  – Busking na Václavském náměstí provozoval cizinec s koňskou hlavou. Když spatřil hlídku strážníků, pokoušel se schovat do nákupní tašky, ale byla mu málo platná.

Od patnáctého října letošního roku je v platnosti nová vyhláška, která zásadním způsobem upravuje pravidla buskingu, tedy provozování různých druhů umění na veřejnosti, v ulicích Prahy. Zejména v jejím centru. Provozování je spojeno s odměnou od kolemjdoucích, která je nenápadně vyžadována položeným kloboukem či obalem na hudební nástroj. Přestože se situace výrazně zlepšila, odhalují strážníci mnohé přestupky. K tomu jim dopomáhá i kamerový systém. „Za první tři dny platnosti nové vyhlášky, řešili strážníci celkem jedenáct případu buskingu. Většinou přestupky řešili domluvou, v jednom případě padla pokuta. Dva případy byly postoupeny správnímu orgánu, protože buskeři nechtěli řešení na místě,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

V masce koně provozoval busking cizinec v dolní části Václavského náměstí. Hrál pěkně na elektrické piáno, klobouk umístěný na kolečkách. Když spatřil blížící se hlídku strážníků, zareagoval poměrně netradičně. Místo toho, aby si sbalil fidlátka, nasadil si přes masku koně ještě velkou barevnou nákupní tašku. Jistě vyznával železné pravidlo: když nevidím já, nebudu viděn. Hlídka však toto pravidlo neuznala, byť se dobře pobavila, a přinutila cizince k demaskování, a prokázání totožnosti. Cizinec se hájil tím, že o novele vyhlášky neměl ponětí, a tak byl vyřešen domluvou. Navíc mu strážníci vysvětlili, co všechno nemůže. Příště už to bude jistě dražší, pokud se umělec nepoučí.