Dělostřelecká mina z války byla nalezena při stavbě domu

PROSTĚJOVSKO – I stará munice ze druhé světové války může být stále nebezpečná. Proto by ji měl vždy prohlédnout a zlikvidovat vyškolený pyrotechnik.

Policisté přijali v neděli podvečer oznámení o nálezu vojenské munice při práci na stavbě rodinného domu v obci Mořice. Na místo dorazil policejní pyrotechnik a určil, že se jedná o tříštivou dělostřeleckou minu ráže 82 milimetrů ruské výroby z období 2. světové války. Pyrotechnik rozhodl, že není bezpečné s municí manipulovat, protože riziko exploze je vysoké. Bezpečnější bude ji odpálit na bezpečném místě v bezprostředním okolí. Jako bezpečnou vzdálenost stanovil pyrotechnik minimálně 100 metrů od nejbližších staveb či sítí. „S ohledem na bezpečnost, byl čas likvidace stanoven na dopoledne následujícího dne. Místo nálezu bylo střeženo až do ranního opětovného příjezdu pyrotechnické služby. Pyrotechnici minu přemístili na nedaleké pole a tam ji před devátou hodinou odpálili,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.  „Při zákroku nedošlo ke zranění osob ani ke škoděna majetku,“ dodal.

V souvislosti s tímto případem Policie ČR vydala následující upozornění: Na nalezený předmět připomínající vojenskou munici nikdy nesahejte a ani s ním nemanipulujte. Přestože nález může být na pohled zjevně starý, stále může být velice nebezpečný. S takovým předmětem může manipulovat pouze vyškolený pyrotechnik a jen ten může zbraň zneškodnit či určit, že předmět je už neškodný a nehrozí žádné nebezpečí.