Liberecký kraj bude bojovat za zachování speciálního týmu letecké záchranné služby

LIBERECKÝ KRAJ – Ministerstvo zdravotnictví na začátku října vypsalo výběrové řízení na provozování letecké záchranné služby po roce 2021. Pro její činnost však stanovilo Libereckému kraji nepřijatelné podmínky. Dle zadání by případný nový provozovatel nemusel zajišťovat vybavení vrtulníku pro speciální záchranné akce, a to například metodou slaňování.

Ministerstvo se rozhodlo zrušit specializaci leteckých záchranářů v Libereckém kraji, aniž by se obtěžovalo vedení kraje, jakožto zřizovatele a provozovatele Zdravotnické záchranné služby LK, o svém záměru předem informovat nebo svůj plán prodiskutovat. Hejtman Martin Půta proto odeslal po mimořádné schůzi krajské rady dopis ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi se zásadními připomínkami a nesouhlasným stanoviskem.

Letecká záchranná služba v Liberci létá se speciálními záchrannými týmy do nepřístupného terénu již od roku 1997 a poskytuje standardní, ale i speciální přednemocniční neodkladnou péči. Díky tomu rychle a kvalitně zasahuje i ve vzdálených nebo nepřístupných místech. Zároveň bez nutnosti zvláštních investic disponuje materiálem pro speciální činnosti a kompletním vycvičeným týmem – lékař, zdravotnický záchranář, člen horské služby.

„Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a Horská služba České republiky má v současné době speciálně vycvičené týmy, které s vrtulníkem létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu lidské životy. Tím plní veškeré činnosti dle metodického pokynu ministerstva ke speciálním záchranným pracím včetně lanových technik. Nesouhlasím s omezením, či dokonce vyloučením této činnosti, protože by došlo k zásadnímu snížení dostupnosti a kvality neodkladné péče všem, kteří ji na území Libereckého kraje potřebují. Za hlavní selhání považuji to, že s námi, jakožto se zřizovatelem zdravotnické záchranné služby, podmínky tendru předem nikdo nekonzultoval. Náš názor by tak odpovědní úředníci znali ještě před vyhlášením výběrového řízení,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtman Půta je přesvědčen, že 555 vzletů vrtulníku v loňském roce rozhodně není zanedbatelný počet. Liberecký kraj má hned několik turisticky hojně navštěvovaných lokalit, jako jsou například skalní města, horolezecké ferraty apod., kam se za zraněnými pacienty dostanou výhradně specializované týmy s vrtulníkem. A pokud tam k člověku s vážným úrazem poletí záchranáři z Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo Prahy, mohou minuty navíc, které vrtulník stráví na cestě, rozhodovat o dalším životě zraněného.

„Liberecká letecká záchranná služba je plně schopná zajistit dopravu lékaře s vybavením na místo zásahu ve velmi krátkém čase. Nový tendr ministerstva zdravotnictví ji, bohužel, vrací o 20 let zpět. Liberecký kraj kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje. Řada míst je zde špatně dostupná pozemní cestou. Naši obyvatelé by podle podmínek tendru byli nuceni na lékařskou pomoc čekat o desítky minut déle. S těmito negativními dopady zásadně nesouhlasíme a je to pro nás naprosto nepřijatelné,“ uzavřel MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.

Foto: Liberecký kraj