Po Žďársku nově jezdí sociální automobil

Pokud auto ve Žďáru uvidíte, vězte, že nejde o milovníka reklamy, ale že jste právě zahlédli sociální automobil.

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Sociální služby města Žďár nad Sázavou získaly sociální automobil zdarma. Nové auto jejich zástupci převzali v závěru minulého týdne a využívat ho budou na poskytování sociálních služeb, na terénní pečovatelskou službu nebo na dojezd za klienty domácí ošetřovatelské péče.

Na Žďársku bude jezdit už 801. sociální automobil. Projekt po vzoru evropských měst funguje už 20 let a za tu dobu předala poděbradská reklamní agentura stovky vozidel. „Ve většině sociálních zařízení pečujících o hendikepované, seniory či osoby nacházející se v nouzi, je vozový park ve velmi špatném technickém stavu. Tato zařízení pak mohou získat nové auto jen prostřednictvím charity či sponzorství, což ale nepřichází každý den, proto jsme se rozhodli vzít situaci do svých rukou a nějak pomoci těm, kteří to skutečně potřebují a neměli v životě stejnou startovní čáru jako my,“ uvádí Miroslav Káninský, jednatel reklamní agentury. Na financování vozidla se podílelo na 73 subjektů napříč obory, od velkých firem až po nejmenší jednotlivce z místních obyvatel i přilehlého okolí.

Jak projekt Sociální automobil funguje?

Za spoluúčasti firem a společností se poděbradská reklamní agentura snaží o vytvoření, zdokonalení a obnovení vozového parku v ústavech a zařízeních, která svou činnost zaměřila na výchovu, vzdělání, rehabilitaci a integraci zdravotně, mentálně nebo jinak hendikepovaných lidí. Projekt stojí na systému tzv. „reklamy na kolech“ a spočívá v tom, že jednou v roce přejde obchodní zástupce na tento projekt a po dobu tří měsíců získává firmy, které jsou ochotné přispět na dobrou věc a chtějí se podílet na přípravě automobilu, jenž poputuje do některého ze sociálních zařízení. Daná organizace tak získá nejen dobrý pocit za svou dobročinnost, ale i reklamu na vozidle, které je na silnicích všem na očích.
Od roku 1997, kdy byla zahájena realizace tohoto projektu, se za pomoci firem a společností po celém území ČR podařilo předat přes 800 sociálních automobilů. Vzhledem k zahraničním zkušenostem byl doposud tento projekt postaven na vozech Renault Master, Renault Kangoo a Dacia Dokker.