Správná střední škola pro správný vstup do života

Každý člověk má individuální předpoklady k uplatnění v nějakém konkrétním oboru a povolání. K prvnímu skutečnému „lámání chleba“ dochází v deváté třídě, kdy si žáci a jejich rodiče musejí položit otázku: Co dál? Právě teď je nejvyšší čas zvážit možnosti studia pro budoucí povolání a uplatnění na trhu práce. Správná škola totiž znamená správné nasměrování do života.

Volba střední školy a tím i budoucí profese je zásadním okamžikem v životě deváťáka, tak důležitého rozhodnutí by se měla účastnit celá rodina. Rodiče znají své děti nejlépe a dokážou jim poradit, v jakém oboru by v dospělosti mohly být úspěšné. Nejen životní cíle a představy, ale zejména osobnostní charakterové rysy jsou totiž pro volbu střední školy důležité. Správně využít svůj talent, schopnosti a potenciál znamená ve škole se „netrápit“ a nabyté vzdělání následně dobře uplatnit. A jaké vaše dítě je? Touží pomáhat lidem? Je kreativní? Má vysoké studijní předpoklady? Je vynalézavé se smyslem pro techniku? Umí plánovat a je důsledné? Odpovědi na podobné otázky vám udají směr, kterým se při výběru školy ubírat. Kdo si zatím nedokáže vybrat střední školu se zaměřením nebo ví, že ve studiu chce po maturitě určitě pokračovat dál, gymnázium je tou správnou volbou.

Podle profese vybírejte školu a obor

Pokud má dítě už na základní škole představu, co ho bude v životě bavit a co by chtělo dělat, není nic lepšího. Stačí se poohlédnout po střední škole, která ho připraví na budoucí profesi, a dobře si vybrat.

Promyslete zejména následující:

▪          Jak daleko je škola od místa bydliště – jak to bude s cestováním?

▪          Platí se školné, je možné získat stipendium?

▪          Jaké jsou přijímací zkoušky a šance na přijetí?

▪          Je možné změnit v průběhu studia obor, případně doplnit maturitu?

▪          Spolupracuje škola se zahraničními školami, s budoucími zaměstnavateli?

▪          Jaké je uplatnění absolventů školy na trhu práce?

 

Budoucí školu zkuste poznat co nejblíže

Naprostá většina škol se snaží lákat nové studenty různými prezentačními akcemi – burzami škol, nebo v rámci dnů otevřených dveří. I když třeba máte obor studia vybraný, určitě využijte nabídky a den otevřených dveří navštivte. Po škole provázejí většinou sami žáci nebo učitelé, kteří vysvětlí vše podstatné a zodpoví všechny dotazy. Důležité je také „nasát“ atmosféru školy, kde budete trávit následující roky. Navštivte škol víc, ať můžete porovnávat. Doma se potom v klidu rozhodněte, která škola bude pro vás ta pravá. Hodně napoví i webové stránky jednotlivých škol.

Stále nevíte nebo váháte? Poraďte se s odborníky

S výběrem střední školy nejčastěji pomůže třídní učitel, který zná žákovy silné i slabé stránky, školní psycholog nebo výchovný poradce. Existují ale i možnosti získat radu zvnějšku – v síti Informačních a poradenských středisek Úřadu práce (IPS). Školení pracovníci dokáží poradit s výběrem správné školy a budoucího povolání v celé republice včetně návaznosti na budoucí uplatnění na trhu práce. Seznam IPS najdete ZDE.