V expozici Cesty časem uvidíte i kopii oltáře z baziliky

Vedoucí informačního centra bazilika Václav Prchal představuje stylizovanou kopii oltáře z Baziliky sv. Prokopa. Foto: Město Třebíč

TŘEBÍČ – Expozice Cesty časem, která sídlí na zámku v Třebíči, se rozšířila o nové i opravené předměty. Některé z nich jsou unikátní a určitě stojí za vidění. Jako například interaktivní stylizovaná kopie oltáře z baziliky sv. Prokopa.

Úpravy expozice probíhaly od června letošního roku. Zahrnovaly opravu modelu tří měšťanských domů, žernovu, což je zařízení k mletí zrní, modelu města, malého tkalcovského stavu, pekařské dřevěné lopaty, segmentů kola, modelu skládání mostu a gotického oblouku. Nové exponáty představují tři knihovničky, inspirované historickými domy ze staré Třebíče, a interaktivní stylizovaná kopie oltáře z baziliky sv. Prokopa. Do expozice přibude v příštích týdnech ještě LED obrazovka, určená pro promítání instruktážních videí.

Expozice má zaujmout především děti, mládež a rodiny s dětmi. Prostory dále slouží pro lektorské programy nebo tvořivé dílny. Cílem expozice, do které loni zavítalo téměř 23 tisíc návštěvníků, je zvýšit povědomí o historických řemeslech a jednoduchou zábavnou formou zobrazit historii města Třebíče. Opravy a doplnění byly podpořené z Fondu Vysočiny z programu UNESCO 2019. Opravy finančně podpořil Fondy Vysočiny z programu UNESCO 2019.