Blíží se konec turistické sezony, využijte poslední říjnový víkend k návštěvě

Ilustrační foto

VYSOČINA – Letošní turistická sezona oficiálně skončí o posledním říjnovém víkendu. Hrad Roštejn ale otevře své brány také o státním svátku v pondělí 28. října od 10.00 do 17.00 hodin. Hrad Kámen bude mít po víkendu zcela mimořádně otevřeno ještě i poslední tři říjnové dny, a to od 29. do 31. října.

To státní hrad Lipnice nad Sázavou má v říjnu otevřeno o víkendech a státních svátcích. Na 7. prosince chystá vánoční jarmark a na 23. prosince Vánoční zpívání na hradě. Na hradě v Ledči nad Sázavou připravují na 9. listopadu 11. ročník Uspávání strašidel a prohlídkové okruhy to stihnete ještě i o posledním říjnovém víkendu. Stejně jsou na tom také na zámku v Náměšti nad Oslavou a poslední říjnový víkend budete mít téměř poslední příležitost prohlédnout si expozice také na zámcích v Telči a v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde prohlídky zpřístupní ještě 28. října a v Jaroměřicích pak ještě také 7. a 8. prosince.

Roštejn, který letos otevřel nově zrekonstruovanou prohlídkou trasu, navštívilo v letošní sezóně téměř 37 tisíc platících návštěvníků. Zvolit si mohli historický okruh Lovecké sídlo v proměnách dějin, dále interaktivní trasu přístupnou bez průvodce, prezentující zábavnou formou přírodu, lovectví a myslivost, nebo vystoupat na atypickou sedmibokou věž s miniexpozicí. Dalších zhruba 2 200 návštěvníků zavítalo na hrad v rámci kulturních akcí. Venkovní prostory (bez vstupu do expozic) navštívilo přes šest tisíc lidí. O oblíbenosti hradu Roštejn svědčí i skutečnost, že probíhající stavební úpravy neodradily dokonce ani novomanžele, kteří si Roštejn zvolili pro svůj svatební obřad ve více než desítce případů. „Stavební práce skončí v příštím roce, kdy dojde zejména k úpravě hradního nádvoří. Vznikne tu bylinková zahrádka, která pomyslně propojí exteriér s interiérem botanického sálu, který se pyšní unikátní nástěnnou výmalbou znázorňující právě stromy a rostliny podle herbáře Hieronyma Bocka,“ doplnila kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková s tím, že tedy ještě i v příští sezoně dojde k některým omezením například v parkování. Všechny aktuální informace včetně kulturních akcí a časů prohlídek o státním svátku jsou k dispozici na webových stránkách hradu www.hrad-rostejn.cz. V otevírací době hradu je otevřeno též hradní občerstvení.

S opravami nezůstal pozadu ani hrad Kámen. Stavební práce se rozběhly na kapli Panny Marie Bolestné, kterou v zanedbaném stavu získal Kraj Vysočina v roce 2018 do svého vlastnictví. Na ně v dalších letech naváže obnova hradu, revitalizace bývalého pivovaru pro účely návštěvnického centra a tvorba nových expozic. Postupnou obměnou procházejí expozice už nyní, a to rozšiřováním vystavovaných exponátů. V září sem byl umístěn motocykl Jawa 350 typ 360 z roku 1964, který byl pro potřeby Sboru národní bezpečnosti dopravní složky Veřejné bezpečnosti dovybaven mohutnou čelní kapotáží a zadními přídavnými kufry. Právě od tvaru této kapotáže byl pro motocykl odvozen lidový název Nanuk. „Pokud byste si tento nový hradní přírůstek chtěli prohlédnout, můžete využít posledních říjnových prohlídek. Ty začínají vždy v 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin. Okolní park bude otevřen od 10.00 do 17.00 hodin,“ pozval k návštěvě hradu Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, které má hrad ve správě. Bližší informace najdete na webových stránkách www.hradkamen.cz. Prozatímní návštěvnost hradu Kámen je 18 934 návštěvníků.