Zveřejňováním filmů způsobil osmnáctiletý mladík z Kroměříže více než milionovou škodu

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Sotva dospělý mladík si možná ani neuvědomil, čeho se dopouští. Přes dva roky ukládal na internetovém úložišti filmy a odkazy následně zveřejňoval tak, že k nim měl kdokoliv přístup. Ze způsobené škody se jeho rodičům nejspíš zatočila hlava. Přesahuje totiž milion tři sta tisíc korun. „Nejedná se však o ojedinělý případ. Již v minulosti jsme několik obdobných skutků řešili,“ dodává policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Mladík filmy ukládal bez souhlasu majitelů autorských práv. Prostřednictvím zveřejněných odkazů umožnit stáhnout celkem šestasedmdesát filmových titulů. Podnět k šetření podala policii společnost, která se zabývá ochranou autorských práv. „Kriminalisté případ prověřovali více jak rok. V rámci šetření provedli v bydlišti podezřelého domovní prohlídku, při které zajistili počítač, který mladík užíval ke sdílení filmů,“ uvedla Kyšnerová.

V předešlých dnech zahájil policejní komisař proti mladíkovi trestní stíhání. Na to, co se možná jevilo jako neškodné surfování, pamatuje trestní zákoník až pětiletým vězením, pokutou nebo propadnutím věci, tedy například počítače, z něhož byly filmy sdíleny.