Migrující zvěř opět hyne pod koly vozů

BEROUNSKO – Je období říje, z lesů a polí migruje zvěř za pářením a také za potravou. Proto dávejte na silnicích pozor! Děje se to každoročně, myslivecké statistiky hovoří o tom, že na silnicích zemře každý den více než 300 srnek a srnců denně, nemluvě o další zvěři.

Policejní zdroje zase zaznamenávají autonehody a s tím spojené škody na zdraví či majetku. Berounští policisté upozorňují řidiče, aby při jízdě dbali zvýšené opatrnosti. Během pár dnů řeší hned několik takovým dopravním nehod. Dne 18. října v 03:40 hodin jel řidič s Volkswagenem Passat, ve směru od obce Hořovice směrem na obec Žebrák. Na přímém úseku, mu náhle vběhlo do jízdní dráhy divoké prase, to bylo následkem srážky na místě mrtvé a způsobená škoda byla vyčíslena na částku 52 000 korun.

Ve stejný den v 08:50 hodin další řidič ve VW Tiguanu, jedoucí od obce Kublov směrem na Březovou, srazil laň, která mu náhle vběhla z levé strany z lesa do jízdní dráhy. Zvíře sice odběhlo do lesa, zda přežije, je ve hvězdách. Způsobená škoda na voze, je vyčíslena na částku 50 000 korun. Večer 18. října v 18:50 hodin zkřížil cestu řidiči v Peugeotu jelen. Stalo se to u Hostomic a jelen po střetu také z místa utekl. Majiteli auta začali starosti, neboť na voze má škodu 100 000 korun. Mezi obcemi Svinaře a Hodyně, v 18. října v 19:00 hodin,  zemřel pod koly Volva XC90 další srnec a řidiči byla způsobená škoda vyčíslena na 52 000 korun.

Dne 20. října v 05:50 hodin vyskočila z příkopu přímo před Škodu Octávii srna, nehoda se stala mezi Žebrákem a Cerhovicemi. Čelní náraz s vozem nepřežila a řidič má škoda na autě v hodnotě 25 000 korun. 23. října v 16:15 hodin jel řidič s vozem Škoda Fabia po silnici u obce Kublov, při průjezdu pravotočivé zatáčky mu z levé strany, z lesa vběhla srna, narazila do levého boku vozu a utekla. Škoda na autě je 25000 korun.

„Všechny tyto dopravní nehody se naštěstí obešly bez zranění osob. Řidiči by měli při jízdě počítat s možností, že jim cestu může zkřížit právě lesní zvěř a přizpůsobit jízdu tak, aby dokázali včas těmto střetům zabránit,“ nabádá řidiče tisková mluvčí PČR Marcela Pučelíková. To jsou případy, kdy řidič srážku nahlásí, ale jsou stovky takových, kteří tuto povinnost ignorují. A pokud se zvíře octne navíc na dálnici, mívá to tragické následky.

Je-li srážka nevyhnutelná, tak se jen zapřete o brzdu a držte pevně volant. Moderní vozy jsou v podstatě připraveny na to, že se může stát nějaká kolize, proto jsou tam airbagy či deformační zóny. Pokud se budete snažit uhnout, můžete nakonec skončit mnohem hůře, narazíte do stromu, do mostu, do patníku a podobně.