Babiš si vyzkoušel, jaké je být handicapovaným. Přijel bezbariérovým vlakem na veletrh

zdroj: BVV

BRNO – Premiér Andrej Babiš se na brněnském veletrhu rehabilitačních pomůcek Rehaprotex zúčastnil konference Jak postiženým lidem usnadnit cestování vlakem. Na zahájení dorazil bezbariérovým vlakem spolu s handicapovanými.

Útrapy, které při cestování vlakem musí řešit lidé se zdravotním postižením, si v úterý vyzkoušel premiér Andrej Babiš. Spolu s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem a návštěvníky veletrhu přijel zvláštním bezbariérovým vlakem přímo do areálu brněnského výstaviště. „Stát jako vlastník Českých drah se snaží situaci řešit a v porovnání s ostatními přepravci jsme napřed, ale stále je co zlepšovat. Vůči handicapovaným máme v Česku stále dluh a nemůžeme stále říct, že veřejná doprava je pro lidi se specifickými potřebami naprosto komfortní. Chceme, aby dopravci měli více nízkopodlažních vozidel. Železniční doprava byla v minulosti pro handicapované prakticky nepřístupná, v posledních letech se udělalo hodně a při modernizaci železničních koridorů se všude budují bezbariérová nástupiště,“ prohlásil Babiš. „Bezbariérovost se týká širší skupiny lidí, kteří třeba nejsou na vozíčku, ale špatně chodí, nebo maminek s kočárky,“ upozornil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Problémem je hlavně absence plošin pro vozíčkáře. Prosincové změny jízdních řádů podle ministra dopravy přinesou handicapovaným vylepšení.

Veletrh Rehaprotex na brněnském výstavišti návštěvníkům nabídne přehlídku nejnovějších rehabilitačních, protetických i ortopedických pomůcek. Návštěvníci také uvidí klasické i elektrické vozíky a budou si moci vyzkoušet sporty, které provozují lidé se zdravotním omezením. Veletrh trvá od úterý 29. října do pátku 1. listopadu.