Odlož mobil v knihovně a vyhraj!

Neválejte starý mobil doma ve skříni a podpořte svou knihovnu ve sběru vysloužilých přístrojů. Ilustrační foto

VYSOČINA – Odevzdejte starý mobil v knihovně a získejte šanci vyhrát hodnotné odměny! Tato výzva platí v těchto dnech i pro vás, pokud žijete ve dvou desítkách měst v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina. Zapojené instituce mezi sebou soutěží v rámci pilotního projektu „Odlož mobil v knihovně“ o hlavní cenu 20 tisíc korun. Každý, kdo se do akce zapojí, bude zařazený do slosování o poukázku na nákup knih v hodnotě 2.500 korun. Odevzdávat můžete do 11. prosince.

Do pilotního projektu bylo v každém ze dvou krajů zařazeno vždy deset knihoven v menších městech. „Knihovny jsme zvolili záměrně, naše země má nejhustší síť těchto zařízení na světě a dlouhou knihovnickou tradici. Lidé je navštěvují pravidelně a při půjčování publikací se mohou o projektu dozvědět. Při příští návštěvě s sebou kromě knih na vrácení mohou vzít starý mobil,“ upřesňuje Pavel Peroutka, regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL, která tento osvětový projekt ve spolupráci s Krajem Vysočina a Jihočeským krajem organizuje. Veškeré vybrané telefony po 11. prosinci, po ukončení soutěže, poputují k odborné recyklaci.

Zapojené knihovny na Vysočině
Městská knihovna Jemnice, Městská knihovna Náměšť nad Oslavou, Městská knihovna Jaroměřice nad Rokytnou, Městská knihovna Pacov, Městská knihovna Třešť, Městská knihovna Telč, Městská knihovna Světlá nad Sázavou, Městská knihovna Ledeč nad Sázavou, Městská knihovna Velká Bíteš, Městská knihovna Moravské Budějovice

Věděli jste, že:
• Ministerstvo kultury v ČR v roce 2017 napočítalo 5 333 knihoven a 882 poboček. Průměr tedy představuje více než 5 knihoven na 10 tisíc obyvatel, což je 4 x více než činí evropský průměr.
• Mobilní telefon stejně jako celou řadu ostatního drobného elektra používáme každý den. Až nám doslouží, je potřeba ho správně zlikvidovat. Místem pro ukládání těchto zařízení jsou speciální nádoby – červené kontejnery. Do nich mohou obyvatelé kdykoliv a jednoduše vhazovat vysloužilé elektro. Z červených kontejnerů pak vyřazené spotřebiče putují k odborné recyklaci. Elektrické a elektronické přístroje totiž obsahují velké množství různých materiálů, které se recyklací vrací zpět do oběhu a není je pak potřeba nově vyrábět či těžit.
• Typický mobilní telefon obsahuje mj. 62 % plastů a ostatních materiálů, 16 % keramiky, 15 % mědi, 3 % železa a necelé procento zinku, niklu a stříbra.