Všestranný ocet. Tipy pro krásu, zdraví i čistou domácnost

Ilustrační foto

Je až s podivem, co všechno lze dokázat s pomocí obyčejného octu. Můžete jej použít k péči o vlasy, pokožku, při nachlazení a dokonce také při úklidu. Přitom je levný a doma ho má každý po ruce. Navíc jeho používáním docela ušetříte, protože nebudete muset kupovat speciální, a mnohem dražší přípravky.

Pro lesklé vlasy a zachování barvy

Smíchejte vodu a ocet (nejlépe jablečný) ve stejném poměru. Pokud máte citlivou kůži, sušší vlasy nebo trpíte lupy, dejte octu méně a vysledujte svou reakci. Na vlasy umyté šamponem a důkladně opláchnuté vlažnou vodou nalévejte pomalu roztok vody a octu. Rovnoměrně jej vmasírujte do pokožky a vlasů až ke konečkům. Pokud zkoušíte poprvé, nechejte působit cca 5–6 min. Při další proceduře můžete čas prodloužit na 10 min. Aplikujte 1–2x týdně, ne častěji, protože by vám ocet mohl vysušit vlasy a pokožku. Vlasy budou lesklé a barvené vlasy si zachovají déle barvu. Do proschlých vlasů můžete vetřít trochu parfému, aby nebylo cítit jemné aroma octu.

Prevence zubního kazu

Preventivně proti onemocněním zubů pomáhají výplachy úst vlažnou vodou s jablečným octem. Do skleničky vody přidáme 1 čajovou lžičku jablečného octa. Doporučuje se vyplachovat až 2x denně – ráno a hlavně večer po vyčištění zubů. Zuby zásadně nečistit po použití octového roztoku, protože ocet změkčí sklovinu, a kartáček by ji pak mohl poškodit. Látky obsažené v octu údajně působí v boji proti zánětům, paradentóze a tvorbě zubního kamene.

Proti zápachu nohou

Pro koupel nohou připravte příjemně vlažnou lázeň z vody a octa v poměru 1:3 a nohy do ní namočte na 10–15 min.

Pro čistou lednici bez zápachu

K čištění lednice použijte roztok vody a octa v poměru 1:1. Ocet použijte klidně obyčejný (vyjde mnohem levněji než jablečný). Roztok slouží jako dezinfekce a zároveň proti zápachu.

Odstranění skvrn od potu nebo ovoce

Skvrny potřete roztokem vody a octu v poměru 1:1, opět použijte levnější klasický ocet. (U jemných látek raději předem vyzkoušejte, jak budou na ocet reagovat.) Nechejte působit a pak vyperte obvyklým způsobem, jaký daná látka vyžaduje.