Kila extáze a kokainu. Šest mladých drogových dealerů z Brněnska už je ve vazbě – VIDEO

zdroj: Celní správa JMK

BRNO – Více než desítka kilogramů návykových látek, tisíce tablet a „tripů“ s jejich obsahem, téměř půl milionu korun, dvě osobní vozidla a šest zadržených osob jsou obsaženy v trestním spisu ETA pod hlavičkou Protidrogového oddělení Generálního ředitelství cel v Brně.

Vše začalo na počátku dubna, kdy zajistili celníci v Praze na poště dvě zásilky směřující do USA. Balíky obsahovaly domácí pekárny, ve kterých bylo ukryto více než čtyři kilogramy látky MDMA ve formě krystalů, která se používá pro výrobu tablet zvaných extáze. Postupným prověřováním se celníkům podařilo najít osobu, která se na odeslání zásilek podílela. K téže osobě se dopracovali v rámci vlastního šetření i kolegové z brněnského Protidrogového oddělení. Nitky případu se postupně sbíhaly u skupiny osob z Brněnska.

Při vyšetřování celníci spolupracovali také s DEA, což je jeden z federálních policejních orgánů Spojených států amerických, který se zabývá bojem proti pašování a distribuci drog. Řada zásilek odesílaných z různých pošt v republice, ale i z nedalekého příhraničí sousedních států, směřovala právě do USA, některé i do Austrálie. Celníci postupně identifikovali šest osob podílejících se na nelegálním dovozu, vývozu a distribuci návykových látek. Byly zjištěny dvě garáže v Brně, které sloužily jako distribuční sklady. Hlavní organizátor i ostatní členové skupiny pocházeli z Brna–venkova.

V polovině září Protidrogové oddělení zahájilo závěrečnou fázi realizace případu. Bylo uskutečněno několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor jak v Brně, tak i mimo Brno, při kterých zajistili přibližně 30 tisíc tablet extáze, 12 kilogramů MDMA ve formě krystalů, 2,5 kilogramu kokainu, 195 gramů metamfetaminu, 850 tripů LSD, 433828 korun a 1350 euro v hotovosti. Dále dvě osobní vozidla, mobilní telefony, výpočetní techniku a řadu listinných a jiných důkazů. „Bylo zadrženo šest osob ve věku blízkému věku mladistvých, pěti z nich již bylo sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě, že budou uznáni vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody v rozsahu deset až osmnáct let nebo propadnutí majetku,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

zdroj: Celní správa JMK
zdroj: Celní správa JMK