Období mysliveckých honů je tu a policisté kontrolují stav zbraní i požití alkoholu

Ilustrační foto

VYSOČINA – Naposledy policisté z Vysočiny zjistili přítomnost alkoholu v dechu u jednoho z myslivců na honu v roce 2017. To ale nic nemění na tom, že nadále účastníky honů důsledně kontrolují a nejinak tomu je i letos. Už zkontrolovali 25 honů a na nich 431 lidí a 405 zbraní. A můžeme být klidný, kontroly se obešly bez zjištěných přestupků.

„Policisté kontrolují doklady, a to zbrojní průkazy, průkazy zbraní. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ uvedl k průběhu kontrol Petr Gruber, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Alkohol v krvi u účastníka honu policisté zjistili naposledy před dvěma lety – v prosinci 2017 – na Havlíčkobrodsku. Dechová zkouška u čtyřicetiletého muže tehdy vykázala pozitivní výsledek – 0,3 promile alkoholu. Muž tehdy přišel o zbraň a dostal pokutu.

Pokud policisté při honu zjistí porušení zákona, mohou daného člověka pokutovat až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu ztráta zbrojního průkazu, protože přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě naměřené hodnoty nad jedno promile se jedná o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.