Středisko krajských záchranářů má speciální torzo vrtulníku

JIHLAVA, VYSOČINA – V závěru prvního čtvrtletí příštího roku začne krajským záchranářům, ale také dalším zdravotníkům nebo například hasičům z Kraje Vysočina sloužit speciální Vzdělávací výcvikové středisko, které nemá v České republice obdoby.

Stavba za 85 milionů korun je kompletně hotová a už také zkolaudovaná. Po Novém roce se dovybaví a poté už bude moderní středisko i se speciálními technologiemi sloužit k nácviku náročných situací nejen záchranářům. „ZZS má ze zákona povinnost školit vlastní pracovníky, lékaře i ostatní členy IZS v první pomoci a neodkladné resuscitaci. Což už v současné době děláme, nicméně nové středisko představuje obrovský krok v před a nové možnosti,“ vysvětlila ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Nezajímavějším vybavením je torzo vrtulníku, které umožní nejrůznější simulace i trénink práce záchranářů v podvěsu. Centrum má lezeckou stěnu a také pracoviště pro trénink tzv. Biohazard týmu.

Kraj Vysočina se do stavby pustil především díky podpoře IROP. Evropské peníze pokryjí 85 % nákladů spojených se stavbou a pořízením vybavení.