Nedávejte zlodějům šanci a nenechte se okrást!

Ilustrační fotografie, zdroj: Shutterstock
PLZEŇ – Vloupání do aut a krádeže věcí z nich patří k nejrozšířenější majetkové trestné činnosti a policisté dnes a denně šetří další případy. Od začátku tohoto roku přijali plzeňští policisté celkem okolo 300 trestních oznámení, která se týkala právě tohoto druhu majetkové trestné činnosti.

Zloději se dostávají do aut většinou násilím, kdy za pomoci různých předmětů rozbijí okénko vozu či poškodí zámky dveří. Narůstá i počet případů, kdy není zcela zřejmé, jakým způsobem se pachatel do vozu dostal, neboť auto nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. „Mnohdy zlodějům nahrávají sami majitelé či provozovatelé vozidel, kteří vůz zapomenou zamknout nebo jej sice zabezpečí, ale nezaktivují dnes již tak běžná zabezpečovací zařízení, např. zvukové alarmy. Objektem zájmu zlodějů bývají velmi často nejen autokamery a GPS navigace, ale i méně cenné či zcela bezcenné věci volně uložené na sedadlech, středových panelech a dalších viditelných místech ve voze,“ informuje policejní mluvčí Vewronika Hokrová.

Jedná se o jednu z nejhůře objasnitelných skupin majetkových deliktů. Policisté musí oznámení o vloupání do vozidla přijmout, řádně zaevidovat a pátrat po pachateli a odcizených věcech. Přesto v mnohých případech by postačila opatrnost poškozených, kteří by mohli dodržováním základních preventivních rad vloupání do vozidla minimalizovat. Ušetřili by tak především své věci, ale také čas, který pak musí jako poškození strávit sepisováním podání vysvětlení na policii a v neposlední řadě i následným zařizováním na úřadech ohledně zajištění nových dokladů, o které přišli v souvislosti s vloupáním do vozidla.

Stoprocentní ochrana vozidla před vloupáním sice neexistuje, ale jsou zde opatření, kterými můžete pravděpodobnost krádeže věcí z nich výrazně snížit. „Z tohoto důvodu policisté apelují na majitele aut, aby nenechávali nic na sedadlech uvnitř i v zavazadlovém prostoru, neboť i předměty v minimální hodnotě mohou upoutat pozornost nenechavce, pro které se zapomenuté či odložené věci stávají lákadlem,“ pokračuje policejní mluvčí.

Základní preventivní rady :
• Nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci (elektroniku, nářadí, kola, hudební nástroje apod.), peněženky, peníze, doklady. Stejně tak jakékoliv oblečení či hračka může zloděje zlákat.

• Nenechávejte uvnitř vozu technický průkaz ani náhradní klíče od vozu. Jejich ponechání ve voze vám může jednak přidělat problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny, ale především pachatel, který chtěl původně “pouze” odcizit např. autokameru nebo jiné předměty v autě uložené, se může nakonec rozhodnout odcizit celé vozidlo. Navíc mu tak usnadňujete i další legalizaci vozidla.

• Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete. Tmavá zákoutí a odlehlá místa zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro “práci”.

• Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu, zvažte i “nadstandardní” zabezpečení. Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická či mechanická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy.

• Pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte ho

• Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené.

• Nikomu nesvěřujte klíče od automobilu.

Všímejte si  pohybu osob na parkovištích. Pokud uvidíte podezřelou osobu, která se pohybuje mezi zaparkovanými auty nebo se už dokonce do nějakého snaží vloupat, volejte ihned  Policii České republiky na linku tísňového volání 158. Nikdy nevíte, kdy všímavost druhých zachrání vozidlo právě vám! Zloděje může k vloupání do vozidla svést i plyšová hračka. Podstatné je také si uvědomit, že AUTO NENÍ TREZOR a vloupání do vozidla trvá někdy jen několik vteřin. A přesvědčení, že během pěti minut, než dceru nebo syna odvedete do školky nebo školy, se nemůže nic stát, Vás může nemile překvapit.