V historickém centru v Brně bude zákaz vjezdu aut

Brno. Zdroj: Pixabay.com

BRNO – Radním došla trpělivost, pro bezpečí a pohodlí chodců se rozhodli zmírnit dopravní provoz v historickém centru Brna. Pravidla by měla začít platit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Podle Markéty Vaňkové, primátorky města Brna, je situace v centru neúnosná. Proto má v plánu udělat z ulic Česká, Rašínova, náměstí Svobody a Masarykova znovu pěší zónu. U vjezdů do historického centra jsou umístěny kamery, ty však slouží k statistickým účelům.  „Z dat, která máme z kamerového systému, se ukazuje, že přibližně 40 % vjezdů do pěší zóny je učiněno bez oprávnění,“ doplnila Vaňková. Z toho důvodu strážníci zvýšili počet kontrol. Nejvíce problematické jsou právě vjezdy bez oprávnění, ale také špatné parkování.

Z toho důvodu schválila Rada města Brna rozdělení do sedmi oblastí. Celodenní povolení k vjezdu budou mít pouze abonenti a rezidenti, majitelé parkovacích stání, městská policie a záchranáři, pečovatelské a sociální služby a také osoby zdravotně a tělesně postižené. „Zásobování bude mít povolený vjezd pouze v době od 6 do 10:30 hodin. Regulovány budou také vjezdy pro TAXI služby. Jednotná pravidla jsme vymezili i vjezdům pro činnost, což se týká například opravářů,” dodal radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Nejprve je však vše nutné naprojektovat a počítá se až se 4 měsíci, ve kterých je obsažena administrativa. Vše by mělo začít platit v příštím roce.