Seznamte se: Soláň

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Cimbálová muzika a tanečníci Soláň jsou jedním z uskupení na Valašsku. Nesmí chybět na žádné akci a vydali již několik CD.

Psal se rok 1990, když vznikla muzika s názvem Kovačovci, název byl odvozen od Kovářů. Takto fungovala 4 roky, než se přidal sólový pár Pavel a Pavla Trčkovi a vybrán byl nový název Soláň. Ten byl určen podle ničeho jiného než valašského olympu, hory Soláň. A také proto, že Radhošť už byl zabraný. Za působení cimbálové muziky a tanečníků spousta lidí přišla a odešla, někteří zde byli jen krátce, jiní, i když odešli, zanechali stopu. Nyní už dlouhá léta funguje ustálená sestava, na primu David Kulišťák, Trčkovi jako vedoucí taneční složky. Za zmínku stojí jeden ze zpěváků, Pavel Ptáček, který přešel z cimbálové muziky Jasenka. Svého času byli první valašskou muzikou, která měla na svém kontě tři CD. Tanečníci se scházejí jednou týdně v Zašové v zrcadlovém sále, muzikanti u Bařinů v dřevěnici ve Vidči podle potřeby.

Kromě soukromých akcí Soláň také vystupuje na těch veřejných, například Setkání na Kotlové, kde se každoročně schází Horní Bečva, Prostřední Bečva, Hutisko – Solanec a Karlovice, kde tyto čtyři vesnice slaví, že mají k sobě blízko. Vidět jste je mohli také na Rožnovských slavnostech, Karlovské pouti, dožínkách, pořádají také Posezení u cimbálu. Mnohokrát také vyjeli za hranice, kde účinkovali na festivalech. V příštím roce slaví Soláň třicet let své existence a připravují mnoho zajímavých akcí.

Zdroj: Soláň
Zdroj: Soláň