Znáte židovský svátek Chanuka? Přijďte ho do Třebíče oslavit

Součástí programu bude i vystoupení Dětského divadelního souboru Feigele. Foto: MKS Třebíč

TŘEBÍČ – Pracovníci Městského kulturního střediska Třebíč opět připravují oslavu židovského svátku Chanuka. Tentokrát si v neděli 15. prosince během oslav v Zadní synagoze spolu s nimi připomenete Příběh o stvoření golema.

„Pod vedením Vidy Neuwirthové vystoupí v 15.00 hodin Dětský divadelní soubor Feigele, který působí při Židovské obci v Praze. Zahrají a zazpívají malí i velcí herci za hudebního doprovodu Pavly Vondráčkové,“ zve Dáša Juráňová z Městského kulturního střediska Třebíč.
Návštěvníci se tak pobaví a zároveň poučí o tom, jak to tenkrát ve staré Praze bylo a kam vlastně nakonec golema uložili.

Po skončení představení se můžete těšit na Chanukové dílničky s vůní perníku. „Čeká vás zdobení perníkového golema nebo voňavého křupavého drejdlu. Když se vám zdobení nepovede, můžete si na perníčku alespoň pochutnat,“ doplňuje s úsměvem Dáša Juráňová s tím, že připravené budou také vystřihovánky, omalovánky a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani tradiční smažené chanukové koblížky.
Chanuka známá také jako Svátek světel je osmidenní židovský svátek, připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př. n. l. Chanuka se slaví po osm dní, počínaje podle židovského kalendáře 25. dnem měsíce kislev, což podle gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do konce prosince.