Pod dohledem policistů ozbrojených samopaly dorazila včera do Olomouce třicet tisíc let stará soška

Věstonická venuše

OLOMOUC – Za přísných bezpečnostních opatření přivezla včera policejní eskorta do Vlastivědného muzea v Olomouci pravděpodobně nejstarší sošku na světě – Věstonickou venuši.  Originál slavné sošky nahé ženy z pálené hlíny starý asi třicet tisíc let si zde budou moci návštěvníci prohlédnout ve dnech 27. listopadu až 8. prosince.

Je to vůbec poprvé, co je 11,5 centimetru velký originál Věstonické venuše v Olomouci k vidění. Původně sem měla být z bezpečnostních důvodů přepravena policejním vrtulníkem, plán ale nakonec zhatilo počasí. Na výstavě je soška umístěna ve speciální vitríně s neprůstřelnými skly, kromě kamer a čidel je součástí ostrahy i nepřetržitý dohled. Zdejší muzeum o zapůjčení sošky jednalo zhruba tři roky.

Originál Věstonické venuše přitom bývá vystavený skutečně málokdy, soška je vzhledem ke své hodnotě, stáří i stavu většinu času ukrytá v trezoru na utajovaném místě. I ve stálé expozici Moravského zemského muzea v Brně je ve vitríně pouze její věrná kopie. Hodnota památky je odborníky odhadována na 40 miliónů dolarů.

„Jsem přesvědčen, že neexistuje v České republice známější žena, než je Věstonická venuše. Pro Vlastivědné muzeum v Olomouci je velkou poctou, že může tento patrně nejdražší archeologický nález představit veřejnosti,“ uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.