Užijte si adventní víkend s celou rodinou. Tyto akce ve Zlínském kraji nesmíte vynechat

Foto: Adventní Zlín. Zdroj: Magistrát města Zlín

ZLÍNSKÝ KRAJ – Víkend na přelomu listopadu a prosince bude patřit adventu. Náměstí se rozzáří vánočními stromy a výzdobou, zatímco si budete moct vychutnávat svařák a domácí dobroty za doprovodu příjemné hudby. Ve vánočním duchu se ponesou i výstavy a tvořivé dílny, které vás ze sychravého počasí nalákají do tepla a nabídnou vám trochu inspirace na svátky. Vezměte rodinu a přátele a užijte si neopakovatelný slavnostní čas.

 

ZLÍNSKO

Zlín

Zlín ožije adventem už tuto sobotu. Na náměstí Míru se otevřou stánky s občerstvením, od tří vám pak čas zpříjemní hudební vystoupení a tvořivé dílničky pro děti. Rozsvěcení vánočního stromu pak proběhne v neděli ve tři čtvrtě na šest. Na slavnostní atmosféru pak naváže koncert ANNY K.

Alternativa láká na šestý Minifestival ekozemědělství. Kromě přednášek a dokumentárních filmů se v rámci  ochutnávek představí také několik ekofarem a výrobců jako Moštárna Hostětín, Řeznictví u Kusáků z Ostrožské Nové Vsi, Přírodní pečivo Staňky Elšíkové z Vizovic, PRO-Bio obchodní společnost Staré Město, Agrofyto Lidečko. Budete moci ochutnat i něco z výrobků oceněných v soutěži Česká biopotravina a něco dobrého z biopotravin opět uvaří i paní Zajíčková z Hostětína. Přijďte v sobotu od jedné.

Krajská knihovna Františka Bartoše zve na sobotní Den pro dětskou knihu s pestrým programem pro děti, který nabídne spoustu čtení, zábavy a tvoření. Chybět nebude vernisáž a vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Hrajeme si v kouzelné zahradě. Od půl jedenácté proběhne představení Divadla MALÉhRY, které je určeno pro děti od čtyř do sedmi let. V rámci dopoledne se mohou čtenáři do patnácti let registrovat do knihovny na rok zdarma.

Vydejte se v sobotu od devíti do půl druhé společně s devítiletým Františkem Bartošem po chalupách na přástky, dračky a besedy. Dozvíte se, jakými činnostmi si lidé krátili dlouhé večery v předvánočním čase v době před více než sto lety. Každý si bude moci vyrobit drobnou ozdobu z vlny, ozdobit perníček či ochutnat vánoční oplatek. Předvánoční čas v muzeu doplní vystoupení Bartošova dětského souboru. Přijďte do pátého patra 14. budovy Baťovského areálu.

Pokud máte rádi zajímavé výstavy, pak zamiřte do Krajské galerie výtvarného umění ve 14. budově továrního areálu ve Zlíně. Je zde až do 23. února příštího roku instalována výstava s názvem Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla. Výstava představuje Jiřího Karáska jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence a také významného sběratele.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo panelovou výstavu Zlín – Gottwaldov – Zlín, která připomíná třicet let od návratu Zlína k jeho původnímu jménu. Snímky známých míst v proměnách času i míst zmizelých dokumentují bouřlivou proměnu města v uplynulých dekádách. Výstava je instalována v prvním podlaží 14. budovy továrního areálu ve Zlíně a bude přístupná do 26. ledna 2020.

Rozhodně si také nenechte ujít tvorbu krále českého komiksu Káji Saudka. Unikátní soubor Saudkových prací bude k vidění až do konce března v prostorách Filmového uzlu Zlín v areálu zlínských filmových ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Saudkovy komiksy, volnou tvorbu, ilustrace a práce pro film, ale i ukázky dobových tiskovin, prostorové objekty, fotografie a videoprojekce. Součástí výstavy je také sekce přístupná od osmnácti let.

Halenkovice

V sobotu se bude rozsvěcovat vánoční strom i v Halenkovicích. Přijďte ve dvě do kulturního domu, kde na vás čeká drobný jarmark a pohoštění, které připravily místní spolky. V klubu seniorů se zas budou ve stejný čas ochutnávat vanilkové rohlíčky a medvědí tlapky. Od čtyř na parkovišti u kulturního domu vystoupí děti, Radovánek z Napajedel a Chlapčiska ze Spytinova.

Mysločovice

Mysločovický Mikulášský jarmark si vzali na starost místní hasiči. V sobotu od tří si můžete před zbrojnicí nakoupit řemeslné a rukodělné výrobky a od čtyř vám zpříjemní odpoledne dětská vystoupení spolu s Ječmínkem a mužským pěveckým sborem Hlahol. Nebude chybět něco dobrého na zub a kromě svařáku si pochutnáte třeba na klobásách z udírny.

Napajedla

Tradičně se v Napajedlích rozsvěcuje vánoční strom před první adventní nedělí a letos tomu nebude jinak. Přijďte si v pátek odpoledne na radniční nádvoří poslechnout koledy v podání dětí z napajedelských souborů a kroužků. Na Masarykově náměstí můžete od dvanácti opět nakoupit adventní věnce, první vánoční dárečky nebo regionální produkty a přitom se zahřát svařeným vínem, punčem nebo čajem. Slavnostní zahájení a rozsvícení vánočního stromu a kinetického betlému proběhne na radničním nádvoří od čtyř.

Otrokovice

Vánoční strom se bude rozsvěcovat i v Otrokovicích, a sice v pátek od půl páté na náměstí 3. května. V první části odpoledne vystoupí žesťový kvintet a žáci otrokovických škol, poté vám zahraje oblíbená kapela FOXY HUNTERS. Neodmyslitelnou součástí programu je i letos charitativní akce „Otrokovice pomáhají potřebným“. A po celé odpoledne, od tří do sedmi, proběhnou v prostorách Otrokovické besedy vánoční dílny, které organizuje a zajišťuje DDM Sluníčko.

Sazovice

Přijďte v pátek do sálu obecního úřadu, kde na vás od čtyř čekají adventní dílničky s rozsvěcováním vánočního stromu a mikulášskou nadílkou. Vytvoříte si ozdobné svícny, přáníčka, perníčky nebo věnce a pak už vás navštíví Mikuláš za doprovodu cimbálovky a drobného pohoštění s punčem.

Slavičín

V místní části Nevšová se bude v sobotu od půl čtvrté rozsvěcovat vánoční strom. Těšit se můžete na vystoupení dětí mateřské a základní školy, mikulášskou nadílku, ohňostroj a na zabijačku v místní hospodě. Večer pak proběhne posezení s harmonikou.

Slušovice

V nové Sokolovně a Sokolské zahradě ve Slušovicích vás v sobotu od devíti uvítají na Adventním jarmarku. K zakoupení budou ozdoby, keramika, šperky, ale i sváteční dobroty, med či svařák. Den vám zpestří bohatý kulturní program, při kterém vystoupí i děti z okolních škol. Chybět nebudou ani výtvarné dílny a malování na obličej.

Rozloučení s domácí sezonou rally sportu je tady. V pátek a sobotu se ve Slušovicícch pojede již desátý ročník Mikuláš Hothess Rally Slušovice. Divácky atraktivní budou okruhy kolem slušovického dostihového závodiště i tratě v okolí Slušovic.

Tlumačov

Adventní jarmark s rozsvícením vánočního stromu proběhne v sobotu na náměstíčku. Od dvou budete moct nahlédnout pod ruce uměleckým kovářům, od tří pak po proslovu starosty vystoupí děti a budou se pouštět balónky s přáním Ježíškovi. Pro děti je přichystáno zábavné představení Čertík Nezbeda. Mikuláška nadílka s rozsvícením stromu a zvoněním zvonečků bude následovat o půl páté. Nenechte si ujít prohlídku kostela a výstavu betlémů. Odpoledne vám zpříjemní i mnohé dobroty včetně svařáku a zabijačkových specialit.

Vizovice

Dům kultury Vizovice nabídne až do konce měsíce unikátní Výstavu kresleného humoru Jaromíra Gottvalda. Přijďte do výstavních prostor Turistického informačního centra vždy od pondělí do pátku od osmi do dvanácti a od půl jedné do půl páté.

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Vysoké Pole

V sobotu vezměte děti a užijte si adventní náladu při Andělském tvoření. Od dvou v EnviCentru pro krajinu budou připraveny materiály pro výrobu různých druhů vánočních dekorací nebo papírových přáníček. Občerstvení zajištěno pro děti i dospělé.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Program adventního jarmarku začíná už ve středu a ve čtvrtek se pak slavnostně rozsvítí vánoční strom. Přijďte se o víkendu pokochat vánoční atmosférou na Velkém náměstí a zhodnotit, jestli se letošní výzdoba povedla.

V sobotu si nenechte ujít Tajemné putování Podzámeckou zahradou za Mikulášem. Od čtyř do půl šesté přijďte od tržnice z ulice Vejvanovského a nezapomeňte si s sebou vzít lucerny, baterky a lampiony. Čekají vás soutěžní stanoviště s čerty a anděly i odměny od samotného Mikuláše. V případě příznivého počasí se u vstupu postará o zábavu divadlo Leonka.

Na vánoční výstavu v kulisách klasických evropských vánočních příběhů a pohádek Pohádkové Vánoce zve Muzeum Kroměřížska. Prostřednictvím výstavy se přenesete do dávných pohádkových časů, osvěžíte si staré vánoční zvyky a tradice. Výstava probíhá do 5. ledna 2020.

Bystřice pod Hostýnem

V pátek v pět odpoledne se bude v areálu Střediska volného času Včelín rozsvěcet betlém. Na rozsvěcení vystoupí pěvecký sbor Vrabčáci a Zpívánky, taneční kroužek Hvězdičky, taneční skupina Maya. Čeká vás ohňová show, pekelná váha pro hříšníky, čertovské soutěže pro děti, čertovský guláš, svařák a čaj na zahřátí a samozřejmě ohňostroj doprovázený hudbou.

Holešov

V Holešově připravili Vánoční trhy v sobotu od osmi ráno na náměstí Dr. E. Beneše. Trhy doprovodí pestrý folklorní a hudební program. O půl šesté pak bude rozsvícen vánoční strom. V salla tereně holešovského zámku bude navíc od do 29. prosince vždy od devíti do dvanácti a od jedné do pěti k vidění výstava České Betlémy.

Lutopecny

Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku proběhne v pátek v pět u obecního úřadu. Už o půl hodiny dřív se otevřou stánky s výrobky rodičů dětí z mateřské školky a budou se zpívat koledy. Užijete si poctivý vánoční punč pro děti a dospělé, tvořivé dílny a ani letos nebude chybět Ježíškova pošta. Svá přání zavěste na vánoční strom a pak už jen vydržte, než je Ježíšek splní. Na závěr večera pak noční oblohu zaplaví záře ohňostroje.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Ve slovácké metropoli si slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Masarykově náměstí přichystali na pátek. Od čtyř odpoledne vystoupí Jirka Hadaš s programem pro děti, v pět se rozsvítí vánoční strom a bude čas na různá překvapení. Těšit se můžete i na neobvyklou promítanou přehlídku dětských kreseb. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením.

Přijďte si odskočit z předvánočního shonu do skanzenu Rochus do prostých obydlí našich babiček a dědů, kteří vnímali advent jako dobu příprav na Vánoce, dobu zklidnění a rozjímání, jako období konce zemědělského roku, kdy většinu času trávili se svými blízkými a věnovali se přípravě na rok nový, sbírali síly a bilancovali. V sobotu i v neděli od desíti do čtyř se děti setkají s Mikulášem a jeho družinou, nebude chybět ukázka práce se dřevem, předení na kolovratu nebo draní peří.

V sobotu vystoupí od desíti na náměstí DFS Hradišťánek a DH Blatnička, odpoledne bude patřit rockové skupině Žlutá ponorka. Místní country a bluegrassová kapela Telegraf a soubor Staroměstští mládenci vystoupí v neděli dopoledne, odpoledne vám pak zpříjemní slovenští hosté Black & White.

Čestným uznáním a Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké tvorby v regionu byla v letošním roce oceněna Antonie Dostálková. Až do 16. února 2020 máte ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti možnost nahlédnout na její modrotiskovou tvorbu prostřednictvím výstavy Modrobílý svět. V neděli se pak v rámci výstavy odehraje tvořivá dílna Vánoce vlastnoručně, kdy si budete moct vyrobit drobné vánoční ozdoby. Přijďte mezi jednou a pátou.

V kině Hvězda si na sobotu naplánovali Zvukovou a ruchařskou dílnu pro děti. Od čtyř si děti vyzkouší, jak se zvučí film s pomocí nejrůznějších nástrojů, a ozvučí si část Chaplinova filmu.

Bojkovice

Základní škola T. G. M. Bojkovice zve na Adventní setkání s rozsvěcením vánočního stromu. V pátek od čtyř vystoupí žáci základní školy a dalších zařízení, připraven je jarmark dětských prací a výrobků a pochutnáte si na zabijačkových specialitách, svařeném vínu či punči.

Staré Město

Zcela netradiční betlém bude stát od pátku do 2. února v KOVOZOO ve Starém Městě. Biblické postavy jsou zhotoveny ze dřeva, zvířata pak z kovového odpadu. Expozici najdete na pódiu v zahradě. K návštěvě betlému budou přístupné všechny zajímavosti, exponáty a atrakce KOVOZOO, tedy více než 250 zvířat vyrobených z kovového odpadu, maják Šrotík, loď Naděje, muzeum veteránů, muzeum zemědělství, letoun L 610, gumové bludiště z pneumatik. Otevřeno je denně od desíti do pěti.

Uherský Ostroh

Vydejte se do podzemí zámku na výstavu Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. Seznamte se se samotným Drákulou, Alžbětou Báthory, Eleanorou Amálií ze Schwarzenbergu, Kateřinou Bechyňovou z Komárova, vlkodlakem z Gévaudanu, slavným upírobijcem van Helsingem a dalšími tajuplnými postavami. Výstava potrvá až do 20. prosince.

Vlčnov

Přijďte si zavzpomínat a načerpat atmosféru Tradičních Vánoc ve Vlčnově. Přivítá vás ponocný, Mikuláš s čertem a andělem, tři králové, obchůzka Lucek, koledníků, muzikantů a pastýřů. V usedlostech se bude věštit z odlévaného olova, drát peří, péct oplatky, zdobit perníčky, ochutnávat tradiční pokrmy z období adventu a Vánoc. Na závěr nás čeká slavnostní rozsvícení vánočního stromu. V sobotu od tří zahajte den společnou koledou v hospodářské usedlosti č.p. 65, navštivte Rolnický dům i Slováckou jizbu a přidejte se k lampionovému průvodu, který vyjde o půl šesté od parku u sokolovny.

Nahlédněte do historie i současnosti nejrůznějších druhů zvonů v rámci vánoční výstavy Zvonky zvoní, andělé zpívají v Galerii Na Měšťance. K vidění je velká škála zvonů od těch velkých kostelních, které svolávají lidi k motlitbám, až po ty nejmenší, kterou slouží jako ozdoba a dekorace. Uvidíte také, z čeho všeho se dají takové zvonky vytvořit. V kulturním programu vystoupí jedinečný soubor hrající na ruční zvonky Zvonky Dobré zprávy. Výstava potrvá až do dvanáctého ledna.

 

VSETÍNSKO

Vsetín

Dětský klub Déčko pořádá v sobotu v prostorách Sboru Církve bratrské na Horní Jasence charitativní adventní jarmark. K zakoupení budou vánoční ozdoby, přírodní kosmetika, sušené ovoce, cukroví, pečený čaj, med a jiné tradiční i netradiční zboží. To vše domácí výroby. Těšit se můžete i na občerstvení s punčem a kávou. K dobré náladě pak přispěje živá hudba. Výtěžek jarmarku bude použit na vybavení dětského pokoje bratrů osmiletého Damiána a šestiletého Samuela , kteří žijí s maminkou na Vsetíně a trpí svalovou dystrofií.

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. Přijďte nasát trochu té vánoční atmosféry na výstavu pod názvem Perníčky, která potrvá až do 23. února. Dozvíte se víc o historii perníku i umu valašských perníkářů. Možná i odkoukáte nějaké ty tipy na přípravu dokonalého těsta.

Planetárium na zámku vás v neděli vezme na procházku zimní hvězdnou oblohou. Program je vhodný i pro děti od čtyř let. Jednotlivé projekce jsou naplánovány na druhou, třetí, čtvrtou a pátou odpoledne. Možná se vám podaří odhalit i tajemství Betlémské hvězdy!

Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. V rozpětí od designu po umění představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo.

Pod názvem Konopí se skrývá výstava zaměřená na využití a zpracování této plodiny v minulosti a současnosti, kterou můžete naposledy navštívit v neděli. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další. Na své si přijdou i hokejoví fanoušci. Na zámku totiž probíhá unikátní výstava pod názvem 80 let vsetínského hokeje, která vás seznámí s historií i současností oblíbeného klubu.

Rožnov pod Radhoštěm

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a také Betlému karpatského lidu se uskuteční v pátek odpoledne. Děti mohou od čtyř zajít do budovy Městského úřadu na Masarykově náměstí, kde je čeká tvořivá tematická dílna. Její součástí bude zdobení perníčků a výroba vánočních ozdob, andílků, svícínků a dárkových tašek. Svou část programu přichystala i místní kulturní agentura T klub, která nabídne hudební nadílku Gábiny a Katky. Děti si mohou přinést také své napsané vánoční přání. Odesílat se bude Ježíškovi andělskou poštou. Samotné rozsvěcení je naplánováno krátce po páté.

Od pátku do neděle se ve Společenském domě Rožnova pod Radhoštěm bude konat výstava Kouzlem adventního času. Nahlédněte pod ruce zručných žen, které předvedou, jak na sváteční věnečky a adventní aranžmá, vánoční perníčky a jejich zdobení a mnohé další. Co uvidíte, můžete zkusit vyrobit nebo koupit. V pátek a v sobotu přijďte mezi devátou a pátou, přičemž od desíti do čtyř se můžete těšit i na malé kulturní vystoupení. V neděli bude výstava otevřena od devíti do dvou.

V neděli ve tři se uskuteční tradiční slavnostní zapálení první adventní svíčky na velkém adventním věnci u svíčkárny Unipar na Dolních pasekách. Premiérově si můžete poslechnout i hudební vystoupení zpěvačky a skladatelky Věry Faldýnové. Každou další adventní neděli až do 22. prosince se pak dopoledne kolem desáté zapaluje vždy další svíčka.

Soláň

Ve Zvonici na Soláni, ležící na hřebeni Vsetínských Beskyd, se v první adventní neděli v jednu uskuteční vernisáž výstavy Loutky a dřevořezby. Loutky jsou z Frýdku-Místku, dřevořezby z Valašska. Během vernisáže vystoupí o půl druhé také loutkové divadélko Rolo s pohádkou O dráčkovi, který se bál. Výstava potrvá do 15. ledna.

Valašské Meziříčí

Kouzelná atmosféra adventu a třpytivá krása tisíců ručně vyráběných skleněných baněk rozzáří historické komnaty zámku Lešná u Valašského Meziříčí. V zámeckých interiérech budou k vidění baňky z kolekce Return to nature s jemným vzorem inspirovaným luční trávou a okoličnatým květenstvím. Historické místnosti ožijí tradiční vánoční červení v kombinaci se stříbrnou i odstíny zelené, modré, fialové a zlaté, jejichž třpyt zvýrazní zámecké křišťálové lustry a zrcadla. Novinkou bude instalace, v níž záplava baněk nastíní dojem tajemné vánoční oblohy se zářícími hvězdami. Výstava Vánoce na zámku potrvá až do 22. prosince a v rámci ní vás čeká několik zajímavých akcí.

Nedělní adventní dílna v Lešné bude tentokrát zaměřena na vánoční pečení. Před Mikulášem si tak budete moct upéct voňavého čerta nebo jiné sváteční dobroty. Tvořit můžete od jedné do čtyř za symbolické vstupné deset korun.